Garmin si povedal, že keď navigáciu do auta, tak fakt poriadnu. A výsledkom je model nüvi 2789LTM. Je to navigácia so 7-palcovým displejom, kvalitným zobrazením obrazu aj pokročilým GPS prijímačom a nabitou softvérovou výbavou.

V balení dostávate samotnú navigáciu, ďalej kolísku na pripevnenie navigácie na čelné sklo ako aj nabíjanie z adaptéra pre cigaretový zapaľovač. Príručka na používanie zariadenia je v slovenskom jazyku. Navigácia má podporu aj pre príjem dopravných správ RDS-TMC, anténou pre tento príjem je práve napájací kábel k navigácii. Služba informácie o dopravnej situácii je bezplatná po celú dobu životnosti zariadenia.

Kolíska na uchytenie navigátora pevne drží na čelnom skle

Kolíska na uchytenie navigátora pevne drží na čelnom skle

Mapová výbava je pre celú Európu a to opäť s doživotnou aktualizáciou. Mapy sa dajú aktualizovať po pripojení navigátora k počítaču a využití softvéru Garmin Express. Navigátor má aj bluetooth pripojenie na mobilný telefón, dá sa teda využiť aj na handsfree telefonovanie. Spojenie s mobilom má však aj ďalšie využitie.

So softvérom Garmin Express si budete aktualizovať mapy po celú dobu životnosti navigátora

So softvérom Garmin Express si budete aktualizovať mapy po celú dobu životnosti navigátora

Vo výbave je technológia Smartphone Link, pomocou ktorej dostávate aktuálne informácie o doprave a tiež o počasí cez mobilné pripojenie. Rovnako sa môžete nechať navigovať do finálneho cieľa po zaparkovaní vozidla na parkovisku. Mobil je potom zdrojom ďalších informácií pre navigátor a cieľ cesty sa dá poslať aj priamo z mobilu, čo je výhodné, ak máte pri svojich kontaktoch uvedenú aj adresu.

Spojenie s mobilom prinesie do navigátora aj internetové služby

Spojenie s mobilom prinesie do navigátora aj internetové služby

Batéria v navigátore postačí na pešiu navigáciu od auta a k autu po dobu 1 hodiny. GPS prijímač s podporou HotFix vám zabezpečí informácie o polohe, vzdialenosti a rýchlosti aj v náročnejších podmienkach. Skúšali sme ju v hustom lesnom poraste, na ulici pri vysokých domoch a v bratislavskom tuneli Sitina a signál sme mali k dispozícii. Pri navigácii sme ocenili presné navádzanie do správnych jazdných pruhov a tiež to, že diaľničné križovatky sú znázornené vo forme fotografií. Rozlíšenie displeja je 800 × 400 bodov, hmotnosť navigácie je 352 gramov.

Okrem napájacieho portu miniUSB na kolíske sa nachádzajú ďalšie porty aj na samotnom navigátore. V spodnej časti tak nájdete mikroUSB port na prepojenie navigátora s počítačom a tiež šachtu pre microSDHC kartu. Tú môžete využiť na nahrávanie cestných máp. Maximálna podporovaná veľkosť je 16 GB.

V navigátore nájdete aj ďalšie šikovné funkcie. Nám sa páčila integrácia Foursquare, čo vám prinesie možnosť navigácie na dôležité body vo vašom okolí. Podobne je tu vyhodnotenie ekologického štýlu vašej jazdy. Jednak sa to dá vyhodnocovať priebežne, ale globálne informácie máte aj po ukončení jazdy – hneď vidíte, koľko vás cesta stála. V aplikácii ecoRoute potom vidíte aj, akú uhlíkovú stopu ste takto vytvorili, ako i graf vášho ekologického správania sa v čase. K tomuto navigátoru sa dá pripojiť aj cúvacia kamera a tiež kamera na záznam jazdy.

Celkovo ide o najpokrokovejší navigátor na súčasnom slovenskom trhu.

Zapožičal: Garmin, www.garmin.sk
Cena: 299,90 EUR

 

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.