Garmin začal predávať zlepšenú verziu hodiniek Garmin Venu 2.

Ak by som mal vybrať hodinky, ktoré ma v roku 2021 najpríjemnejšie prekvapili, bez váhania by som povedal Garmin Venu 2. Tieto hodinky ma počas testovania nadchli ich kvalitou a aj preto som svoju pôvodnú recenziu nazval „Tieto inteligentné hodinky by som si kúpil„. A tak sa aj stalo.

Garmin Venu 2 očividne zaujali veľké množstvo Slovákov, čoho dôkazom je čítanosť mojej recenzie a sledovanosť mojej videorecenzie. Najčastejšou otázkou, s ktorou som sa v prípade týchto hodiniek stretol, bolo, či vedia telefonovať. Nevedia, resp. nevedeli – nový model Garmin Venu 2 Plus to zmenil.

Na úvod recenzie krátke upozornenie. V tejto recenzii sa budem venovať primárne novým funkciám a vlastnostiam modelu Garmin Venu 2 Plus. Zameriam sa takisto na rozdiely v porovnaní s Venu 2 a Venu 2S. Avšak nakoľko sú zdravotné a fitness funkcie totožné a všetky hodinky rodiny Garmin Venu 2 (teda 2, 2S a 2 Plus) využívajú totožné senzory na meranie tepu a GPS, odporúčam, aby ste si prečítali aj moju recenziu na Garmin Venu 2 a 2S, v ktorej som tieto funkcie analyzoval detailne.

S mierne pozmeneným dizajnom

Garmin Venu 2 Plus majú v porovnaní s pôvodnými modelmi mierne pozmenený dizajn. Hodinky majú rozmery 43,6 x 43,6 x 12,6 mm a hmotnosť 51 gramov, avšak sú vybavené rovnakým 1,3-palcovým AMOLED displejom s rozlíšením 416 × 416 pixelov, aký majú aj hodinky Garmin Venu 2 – tie majú rozmery 45,4 × 45,4 × 12,2 mm a hmotnosť 49 gramov.

Rozdiel vo veľkosti hodiniek je daný tým, že Venu 2 Plus majú o niečo tenší rámik okolo displeja, resp. lunetu. Sú teda o trochu kompaktnejšie. Zároveň majú odlišne zasadený displej do lunety a tá je lesklá (pôvodné Venu 2 majú matnú lunetu). Výsledkom je fakt, že Venu 2 Plus pôsobia o niečo lesklejšie a zároveň aj o trošku elegantnejšie v porovnaní so štandardnými Venu 2.

Zmenu v dizajne si všimnete aj z hľadiska o 0,4 mm väčšej hrúbky hodiniek. Je to dané zabudovaním mikrofónu a reproduktora. A pribudlo aj tretie tlačidlo, ktoré sa nachádza medzi horným a spodným tlačidlom. Mimochodom, aj stláčanie tlačidiel pôsobí v prípade Venu 2 Plus trochu inak, ale to sú detaily, ktoré si uvedomíte iba v prípade, že máte obe hodinky vedľa seba a môžete ich priamo porovnať.

Garmin Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus (vpravo) a Venu 2 (vľavo)

Vedia telefonovať

Kľúčovou novinkou hodiniek Venu 2 Plus je podpora telefonovania. Je potrebné mať k dispozícii spárovaný telefón, ku ktorému sú hodinky pripojené – ide totiž o tzv. Bluetooth telefonovanie a hodinky sa vtedy premenia na handsfree zariadenie. Podpora eSIM k dispozícii nie je, takže ak pôjdete športovať iba so samotnými hodinkami a nebudete mať pri sebe telefón, funkciu telefonovania nevyužijete.

Bluetooth telefonovanie funguje spoľahlivo. Hodinky som mal spárované s iPhonom a pre optimálny zážitok z telefonovania som musel zvýšiť hlasitosť zabudovaného reproduktora nielen v hodinkách, ale aj cez telefón. Cez Venu 2 Plus môžete aktivovať nový telefonický hovor, pričom môžete manuálne zadať telefónne číslo alebo zatelefonovať niektorému z vašich kontaktov.

V hodinkách sa zobrazujú iba kontakty, ktoré máte uložené v aplikácii Garmin Connect. Tieto kontakty je však možné jednoducho importovať z telefónneho zoznamu vo vašom smartfóne. V rámci telefonovania môžete meniť hlasitosť reproduktora v hodinkách, stlmiť mikrofón alebo rýchlo presmerovať hovor do telefónu. Príkladom je, že hovor prijmete cez hodinky, medzičasom sa presuniete k telefónu a pokračujete v hovore cez smartfón. Funguje to aj opačne.

Kvalita zabudovaného reproduktora a mikrofónu je dobrá. Skúšal som viacero spôsobov telefonovania – hodinky som mal blízko pri ústach, ale aj ďalej a druhý účastník hovoru sa nesťažoval. Tvrdil, že mi dobre rozumie. Maximálna hlasitosť zabudovaného reproduktora však môže byť obmedzujúca pri telefonovaní vonku, ak je v okolí veľký hluk.

Garmin Venu 2 Plus
Hodinky Garmin Venu 2 Plus umožňujú telefonovať

Viacúčelové tretie tlačidlo a podpora asistentov

Spomenuté tretie tlačidlo, ktoré sa nachádza medzi horným a spodným pravým tlačidlom, má dve funkcie. Jeho krátkym stlačením aktivujete skratku, ktorú si nastavíte v nastaveniach – môže to byť počúvanie hudby cez Spotify, platenie cez Garmin Pay alebo iná funkcia. V prípade hodiniek Venu 2 a 2S sa táto skratka aktivovala pohybom prsta zľava doprava na obrazovke s ciferníkom hodiniek.

Dlhým stlačením stredného tlačidla aktivujete virtuálneho asistenta. Garmin Venu 2 Plus nemajú v sebe priamo zabudovaného asistenta, avšak využívajú túto funkciu z pripojeného telefónu – či už ide o Siri v prípade iPhonu, resp. Google Asistenta alebo Bixbyho.

Osobne som mal spočiatku problém s aktivovaním asistentky Siri cez hodinky. Pomohlo mi však prepnutie telefónu do angličtiny, aktivovanie Siri cez hodinky a následné prepnutie telefónu späť do slovenčiny. Následne Siri fungovala spoľahlivo aj s aktiváciou cez Garmin Venu 2 Plus.

Je dôležité spomenúť, že prínos virtuálneho asistenta je pre slovenských používateľov diskutabilný. S asistentom je potrebné komunikovať v cudzom jazyku – najčastejšie to asi bude angličtina alebo nemčina. A pokiaľ virtuálneho asistenta nevyužívate bežne cez váš telefón, hodinky Garmin Venu 2 Plus to asi nezmenia.

Osobne som túto funkciu používal iba kvôli tomu, aby som ju otestoval. Pomocou virtuálneho asistenta môžete skontrolovať počasie, kalendár, spýtať sa nejaké otázky, aktivovať odoslanie správy vášmu kontaktu alebo mu zatelefonovať.

Garmin Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus (vpravo) sa odlišujú aj oceľovým krytom na spodnej strane

Reproduktor prináša viacero ďalších funkcií

Vďaka zabudovanému reproduktoru môžete prehrávať hudbu priamo cez hodinky (Venu 2 vyžadujú pripojenie Bluetooth slúchadiel), avšak skutočne kľúčovou pridanou hodnotou, minimálne pre niektorých používateľov, budú zvukové notifikácie z hodiniek.

Totiž, Venu 2 a 2S vás upozorňujú iba vibráciami. Venu 2 Plus vďaka zabudovanému reproduktoru pridali k vibráciám aj zvukové upozornenia. Tie si môžete v prípade potreby zapnúť alebo vypnúť, prípadne ich nechať aktívne iba počas cvičenia. Poviete si, že je to drobnosť, avšak pre niektorých používateľov pôjde o výbornú funkciu.

Zvukové upozornenia vás upozornia na novú notifikáciu v telefóne alebo na odbehnutý kilometer či inú vzdialenosť alebo udalosť. Rovnako ich oceníte pri HIIT cvičení, pokiaľ si nastavíte časovač v hodinkách. A prínosom sú aj pri cvičení pomocou Garmin Trénera – zmenu aktivity v rámci cvičenia si uvedomíte nielen na základe vibrácie, ale aj zvuku. Samozrejme, táto funkcia má prínos za predpokladu, že počas cvičenia nepočúvate hudbu cez slúchadlá.

Garmin Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus

O trošku slabšia výdrž v rámci bežného používania. Alebo nie?

Garmin Venu 2 Plus dosahujú výdrž na úrovni až 9 dní bežného používania, resp. až 24 hodín pri kontinuálnom používaní GPS a až 8 hodín v prípade súbežného používania GPS a počúvania hudby. Štandardné Garmin Venu 2 majú výdrž na úrovni až 11 dní, avšak reálne ich nabíjam každých 5 až 6 dní v závislosti od intenzity cvičenia. A prakticky identickú výdrž mi v rámci môjho spôsobu používania dali aj Venu 2 Plus.

Ako som už spomenul, Garmin Venu 2, 2S a 2 Plus majú identickú výbavu z hľadiska funkcií na monitorovanie zdravia a športovania. Z hľadiska dlhodobých skúseností (Garmin Venu 2 používam už vyše polroka), môžem pochváliť celodňové meranie tepu, stresu, pokročilú analýzu spánku s vyhodnocovaním spánkového skóre a takisto aj funkciu Body Battery.

Spomenuté funkcie mi dávajú reálnu pridanú hodnotu a to veru nemôžem povedať o všetkých hodinkách, ktoré tieto funkcie ponúkajú. A aj kvôli tomu som ocenil hodinky Garmin Venu 2 ako najlepšie hodinky so zameraním na zdravý životný štýl a monitorovanie zdravia a športovania za rok 2021 – pozrite si moje video TU. Spomenuté ocenenie sa vzťahuje aj na nový model Venu 2 Plus.

Garmin Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus (vpravo) a Venu 2 (vľavo)

Tak ktoré hodinky si vybrať? Venu 2 Plus alebo Venu 2 a 2S?

Na základe dlhodobého používania hodiniek Venu 2 môžem povedať, že používateľský zážitok z Venu 2 Plus je prakticky identický – ak beriem do úvahy presnosť merania tepu a GPS, zdravotné funkcie a takisto športové funkcie. Rozdielom je už spomenutý zabudovaný mikrofón a reproduktor a s tým súvisiace extra funkcie.

Rozdiel v cene štandardných modelov a Venu 2 Plus je aktuálne 50 až 100 eur (prípadne viac) v závislosti od predajcu a modelu. Preto si treba zvážiť, či chcete funkciu telefonovania, podporu virtuálnych asistentov a zvukové notifikácie. Ak je odpoveď áno a nevadí vám priplatiť si za tieto funkcie, potom je Venu 2 Plus ideálna voľba pre vás. V opačnom prípade odporúčam Venu 2 alebo 2 S.

A v tejto súvislosti dávam opäť do pozornosti moju recenziu na hodinky Venu 2 a 2S, v ktorej som sa detailnejšie venoval presnosti merania tepu, GPS a jednotlivým športovým funkciám. V skratke však zhrniem, že presnosť merania tepu a GPS patrí v cenovej kategórii 350 eur medzi najlepšie na trhu aj dnes.

Garmin Venu 2 Plus
Garmin Venu 2 Plus (vľavo) a Venu 2 (vpravo)

Všestranne zamerané funkcie na športovanie

S hodinkami môžete plávať a obsahujú množstvo športových režimov, ako je monitorovanie behu, bicyklovania, turistiky, chôdze, kardio, HIIT, silových cvičení, jogy, lyžovania atď. Mnohé z týchto režimov takisto ponúkajú extra funkcie, či už ide o pokročilú analýzu, zabudované časovače alebo animované cvičenia, ktoré vám priamo na hodinkách ukážu, ako máte cvičiť jednotlivé cviky.

Hodinky takisto podporujú platenie cez Garmin Pay (viac informácií nájdete TU), majú úložisko na hudbu aj s podporou služieb Spotify, Deezer, Amazon Music a disponujú funkciami na sledovanie ženského zdravia a takisto aj bezpečnostnými funkciami. V prípade Venu 2 Plus si môžete v rámci bezpečnostných funkcií nastaviť aj to, aby ste cez hodinky rýchlo aktivovali SOS telefonický hovor.

Hodinky potešia aj podporou funkcie Garmin Tréner (Garmin Coach), s ktorou môžete začať behať, prípadne zlepšovať svoju bežeckú kondíciu a rovnako si môžete vytvoriť aj tréningový plán na bicyklovanie sa.

Verdikt

Garmin Venu 2 Plus predstavujú najlepšie vybavené hodinky značky Garmin pre bežných používateľov, ktorí chcú mať na ruke inteligentné hodinky, pomocou nich si sledovať svoje zdravie a takisto s nimi športovať. Vo výbave síce nemajú pokročilé metriky na analýzu tréningu, ako to ponúkajú niektoré hodinky radu Garmin Forerunner či vlajková loď Fénix, avšak nahrádzajú to podporou telefonovania a virtuálnymi asistentmi.

Pokiaľ aktuálne používate Garmin Venu 2 či 2S, prechod na Venu 2 Plus považujem za zbytočný – jedine, že by ste za každú cenu vyžadovali podporu telefonovania či zvukové notifikácie. A pokiaľ sa rozhodujete medzi týmito hodinkami, tak si zvážte, či vám spomenuté extra funkcie stoja za príplatok vo výške 50 až 100 eur.

Cena: 449 eur

Zapožičal: Garmin

  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus
  • Garmin Venu 2 Plus

Páči sa nám

  • ✓ všestranné a užitočné monitorovanie zdravia
  • ✓ výborná aplikácia Garmin Connect a extra funkcie ako Body Battery či Garmin Coach
  • ✓ platenie cez Garmin Pay, podpora Spotify a Deezer
  • ✓ presnosť merania tepu a GPS
  • ✓ jasný a kvalitný AMOLED displej
  • ✓ slušná výdrž batérie
  • ✓ telefonovanie cez hodinky
  • ✓ zvukové upozornenia aj počas cvičenia
  • ✓ slovenská lokalizácia aplikácie aj hodiniek
  • ✓ bohaté možnosti nastavenia vrátane automatického zamknutia displeja počas cvičenia

Nepáči sa nám

  • ✕ prípadné nepresnosti počítania krokov v špecifických situáciách
  • ✕ odchýlky v meraní SpO2 v celodňovom režime (SpO2 treba merať v ideálnych podmienkach, keď sedíte a ste v pokoji)
  • ✕ obmedzená využiteľnosť virtuálnych asistentov pre Slovákov

Technické špecifikácie:

 Garmin Venu 2 PlusGarmin Venu 2Garmin Venu 2S
Typ a veľkost displeja1,3″, AMOLED, 416 × 416 px, sklo Corning Gorilla Glass 31,3″, AMOLED, 416 × 416 px, sklo Corning Gorilla Glass 31,1″, AMOLED, 360 × 360 px, sklo Corning Gorilla Glass 3
Veľkosť hodiniek / šírka remienka43 mm / 20 mm, plastové telo + oceľový kryt na spodnej strane 45 mm / 22 mm, plastové telo40 mm / 18 mm, plastové telo
Telefonovanie cez Bluetooth + virtuálni asistentiÁno / ánoNie / nieNie / nie
Automatické / manuálne monitorovanie aktivityÁno / ánoÁno / ánoÁno / áno
Barometer / GPSÁno / ánoÁno / ánoÁno / áno
Odolnosť voči vode5 ATM5 ATM5 ATM
NFC platby / úložisko na hudbuÁno / ÁnoÁno / ÁnoÁno / Áno
Výdrž batérieAž 9 dní, až 24 hodín (GPS), až 8 hodín (GPS + hudba)Až 11 dní, až 22 hodín (GPS), až 8 hodín (GPS + hudba)Až 10 dní, až 19 hodín (GPS), až 7 hodín (GPS + hudba)
Extra funkcieTelefonovanie cez Bluetooth, virtuálni asistenti, Spotify a Deezer s podporou offline režimu, Garmin Pay, celodňové meranie SpO2, Body Battery, Health Snapshot, reporty s analýzou kvality spánku, Garmin Coach, silové a ďalšie cvičenia v Garmin ConnectSpotify a Deezer s podporou offline režimu, Garmin Pay, celodňové meranie SpO2, Body Battery, Health Snapshot, reporty s analýzou kvality spánku, Garmin Coach, silové a ďalšie cvičenia v Garmin ConnectSpotify a Deezer s podporou offline režimu, Garmin Pay, celodňové meranie SpO2, Body Battery, Health Snapshot, reporty s analýzou kvality spánku, Garmin Coach, silové a ďalšie cvičenia v Garmin Connect
Rozmery / hmotnosť43,6 x 43,6 x 12,6 mm / 51 gramov45,4 × 45,4 × 12,2 mm / 49 gramov40,4 × 40,4 × 12,1 mm / 38,2 gramov
Cena450 eurod 350 eurod 350 eur

Prečítajte si aj moje články o funkciách v Garmin hodinkách:

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit