Najskôr bude dostupná v Kórei.

Hodinky Samsung Galaxy Watch čoskoro dostanú novú funkciu, ktorá umožní rozpoznať príznaky obštrukčného spánkového apnoe v ranom štádiu. Táto funkcia bude najskôr dostupná pre používateľov v Kórei, nakoľko Samsung získal schválenie od kórejského Ministerstva pre bezpečnosť potravín a liekov (MFDS). Neskôr sa dostane aj do ďalších krajín, keď si Samsung vybaví potrebné certifikácie – rovnako tomu bolo v prípade funkcií na meranie tlaku a EKG, ktoré sú dnes dostupné už aj na Slovensku.

Hodinky analyzujú príznaky spánkového apnoe pomocou senzora BioActive, ktorý je súčasťou výbavy Galaxy Watch od ich štvrtej generácie. Podľa dostupných informácií však bude funkcia dostupná pre hodinky Galaxy Watch5 a novšie.

Na to, aby fungovala detekcia spánkového apnoe korektne, sa vyžaduje, aby si používateľ monitoroval spánok aspoň dvakrát v priebehu 10 dní. Hodinky monitorujú hladinu kyslíka v krvi počas spánku a identifikujú stredné až ťažké prípady obštrukčného spánkového apnoe na základe tzv. Apnea-Hypopnea Indexu (AHI).

Spánkové apnoe sa považuje za bežnú, ale závažnú zdravotnú poruchu. Spôsobuje, že človek počas spánku prestáva dýchať, čo môže mať za následok poruchy prívodu kyslíka, nižšiu kvalitu spánku a ďalšie zdravotné komplikácie, ako je hypertenzia, srdcové poruchy, mŕtvica alebo kognitívne poruchy.

Nová funkcia v hodinkách Galaxy Watch má umožniť väčšiemu počtu ľudí rozpoznať príznaky tohto ochorenia, podporiť jeho skoršie odhalenie a znížiť tak možnosť zdravotných komplikácií. Funkcia bude dostupná prostredníctvom aktualizácie aplikácie Samsung Health Monitor na začiatku roka 2024. O jej dostupnosti na Slovensku budem informovať, keď sa tak stane. Môže to však trvať aj niekoľko mesiacov, až rokov.

Zdroj: Samsung

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit