Klasika v podobe GPS navigácie sa pomaly, ale isto vytráca a nahradili ju rôzne navigačné aplikácie, ktoré máme v smartfónoch

No stále sú medzi nami používatelia, ktorí klasickú GPS navigáciu vyžadujú. Možno jej viac dôverujú, možno nechcú mať smartfón na čelnom skle kde praží slnko alebo jednoducho smartfón nepoužívajú. Možno sa to nezdá, ale zariadenie priamo určené na navigovanie bude o niečo lepšie ako samotné aplikácie. To sa však netýka rýchlosti systému. Garmin Drive 50 je GPS navigácia strednej triedy, funguje výborne a vyniká dobrým pomerom cena/výkon.

Prednosťou tohoto zariadenia je jednoduché ovládanie a intuitívny softvér. Mapové podklady (od spoločnosti HERE) sú predinštalované a v základe máte k dispozícii 22 štátov Európy, vrátane Slovenka. Dobré zvyky Garminu sa zachovali a mapy majú doživotnú aktualizáciu zdarma. Tá sa vykonáva cez PC a program Garmin Express. Prehľadné menu, ako aj hlasová navigácia je lokalizovaná do slovenčiny. Okrem internej pamäti je dostupný aj slot pre microSD kartu (max. 16 GB), na ktorú je možné pridať ďalšie mapové podklady – MyMaps.

Garmin Drive 50 disponuje dobre čitateľným LCD displejom s veľkosťou 5“- palcov. Ten je, samozrejme, dotykový a nechýba mu ani možnosť zmeny orientácie na výšku alebo šírku. V zadnej časti zariadenia sa nachádza hlasný reproduktor, tlačidlo napájania, slot pre microSD kartu, nabíjací/dátový konektor a dvojsmerný úchyt pre stojan. Batéria v zariadení vydrží bez napájania max. 2 hodiny, pričom ak to povolíte, po čase nečinnosti sa automaticky vypne.

Zariadenie má citlivý GPS prijímač, ktorý síce dlhšie hľadá pozíciu, ale následne je jeho presnosť výborná. Vyhľadávanie cieľovej destinácie je jednoduché a rýchle. Navigácia vám ponúka rôzne návrhy a nechýba ani fulltextové vyhľadávanie. Počas navigácie príde vhod presné a graficky znázornené navádzanie do jazdných pruhov, upozornenia na nadchádzajúce zákruty, obmedzenie rýchlosti (aj prekročenú rýchlosť), školské zóny alebo jazdu v protismere. Taktiež nechýbajú upozornenia na bezpečnostné a rýchlostné kamery alebo prechádzajúcu zver.

Ak šoférujete príliš dlho, resp. ste vodič z povolania, vhod prídu aj upozornenia na možnú únavu, pričom vám zariadenie navrhne prestávku a zobrazí nadchádzajúce odpočívadlá. V režime navigovania vidíte na displeji všetky potrebné údaje, ktoré je možné prispôsobovať podľa osobitných potrieb. Jedným klikom sa dostanete k ponuke najbližších čerpacích staníc, odpočívadiel alebo reštaurácií. Navigačný displej je možné zmenšiť a na pravú stranu pridať nadchádzajúce upozornenia alebo zobrazenie bodov záujmu.

Garmin Drive 50 ponúka rôzne a detailné nastavenia, ktorými sa snaží vyhovieť každému používateľovi. Nechýba zmena náhľadu na mapu (2D/3D), zmena orientácie displeja, zmena „autíčka“, ktoré sa mape zobrazuje, detail mapy, vrstvy mapy, zvukové výstrahy a mnoho iného. K tomuto zariadeniu môžete pripojiť ja bezdrôtovú parkovaciu kameru alebo baby kameru. Okrem toho sa tu nachádza aj ponuka aplikácií, kde nájdete detailné plánovanie trasy, históriu jázd alebo zaujímavú aplikáciu Foursquare. Foursquare je aplikácia s databázou najobľúbenejších reštaurácií, obchodov, čerpacích staníc a množstva iných bodov záujmu. V balení nájdete samotnú navigáciu, autonabíjačku, dátový kábel, držiak na sklo a manuál.

Verdikt TOUCHIT

Garmin Drive 50 má množstvo dobre použiteľných funkcií, intuitívne ovládanie a citlivý GPS prijímač. S navigáciou sme boli spokojní a plne nahradila aplikáciu, pričom sme telefón nemuseli vystavovať slnku a neustále nabíjať. Aj keď sa už takéto zariadenia „nenosia“, stále majú na trhu svoje opodstatnené miesto. Garmin Drive 50 je dôkazom toho, že za pomerne nízku cenu získate výborné zariadenie, ktoré vás bude presne navigovať, kamkoľvek to bude potrebné. Ak hľadáte dobre fungujúcu navigáciu s doživotnou aktualizáciou máp, navádzaním do jazdných pruhov a informáciami o nadchádzajúcich bodoch záujmu, Garmin Drive 50 sa vám bude páčiť.

Cena: od 130 eur

Možnosť zakúpenia: Garmin.sk

Miroslav Illéš

Miroslav Illéš
OUTDOOR | PRÍRODA | AUTOMOBILY | TECHNOLÓGIE