Táto funkcia vám poskytne spätnú väzbu a užitočné informácie, ako zlepšiť kvalitu spánku.

Väčšina inteligentných hodiniek, ktoré sú dostupné na trhu, analyzujú spánok veľmi jednoducho. Povedia vám, kedy ste šli spať, kedy ste sa zobudili a ako dlho ste spali v jednotlivých fázach, ako je ľahký, hlboký spánok a REM fáza. Tam však informačná hodnota končí a používateľ často nevie, ako s danými informáciami naložiť.

Počas testovania niektorých Garmin hodiniek som si všimol funkciu pokročilého monitorovania spánku, ktorá ide ďalej v hodnotení kvality vášho spánku. Okrem základnej analýzy (čas zaspatia, zobudenia, doba v jednotlivých fázach) hodnotí spánok aj tzv. spánkovým skóre. To je na stupnici od 1 do 100 a stručne hodnotí, ako dobre ste sa vyspali a ako dobre ste zregenerovaný na ďalší deň.

Okrem číselného hodnotenia je k dispozícii aj detailnejšia analýza. Tá berie do úvahy jednotlivé zložky spánku počas danej noci – dĺžku spánku, stres počas noci, variabilitu srdcového tepu, pokojový tep, hlboký, ľahký a REM spánok a takisto aj bdelý čas a nepokojnosť (to je napríklad to, ako často sa prehadzujete v posteli) počas spánku. Garmin hodinky všetky tieto informácie vyhodnotia a výsledkom je podrobná analýza.

Garmin analýza spánku
Garmin analýza spánku: Príklad štandardnej noci. Na prvých dvoch screenshotoch vidíte analýzu vo forme skóre, stručného popisu a hodnotenia jednotlivých parametrov. Na ďalších dvoch screenshotoch vidíte detailnú analýzu stresu a ľahkého spánku

Skóre a popis s užitočnými tipmi, aj v slovenčine

Na tejto analýze oceňujem, že stručným popisom, ktorý je dostupný aj v slovenskom jazyku, hodnotí spánok počas danej noci. Takisto si môžete ťuknúť na jednotlivé faktory spánku a získať detailnejšie informácie o tom, ako si zlepšiť kvalitu spánku a aké výhody, resp. problémy môže spôsobiť optimálny alebo príliš krátky/dlhý spánok a jeho jednotlivé fázy.

Osobne používam Garmin hodinky s pokročilým monitorovaním spánku približne 3 mesiace a to, ako sa cítim ráno, často s veľkou presnosťou zodpovedá spánkovému skóre a hodnoteniu, ktoré mi vygenerovali Garmin hodinky.

Osobne sa v rámci analýzy spánku zameriavam na hodnotu stresu počas noci, pretože tá mi vie dať spätnú väzbu o tom, či som to (ne)prehnal s večerným cvičením (príliš neskoré alebo príliš intenzívne cvičenie) alebo či mi (ne)zapasovalo nejaké jedlo, prípadne alkohol. Zvýšený stres počas noci môže súvisieť aj s prípadnou chorobou, ktorá je v úvodnej fáze.

Garmin hodinky využívajú dáta o regenerácii počas spánku aj na vyhodnotenie toho, koľko „telesnej batérie“ ste nabili počas noci. O funkcii Body Battery som detailnejšie písal TU.

Garmin analýza spánku
Garmin analýza spánku: Toto bola moja najhoršia noc za posledných pár mesiacov a Garmin ju ohodnotil na 37 bodov. Ráno a vlastne aj počas celého dňa som sa cítil zle, mal som problém so sústredením sa a produktivitou

Ktoré Garmin hodinky majú pokročilú analýzu spánku s určením spánkového skóre a tipmi?

Pokročilú analýzu spánku s určením spánkového skóre a odporúčaniami nájdete vo výbave viacerých Garmin hodiniek. Ich zoznam k dátumu publikovania článku (30. 9. 2021) je nasledujúci, osobne používam Garmin Venu 2:

  • Garmin Venu 2
  • Garmin fēnix 6 a fēnix 6 solar
  • Garmin Descent MK2
  • Garmin tactix Delta
  • Garmin Enduro
  • Garmin Forerunner 745
  • Garmin Forerunner 945
  • Garmin MARQ

Dajte si však pozor na to, že niektoré Garmin hodinky, ktoré nie sú uvedené v tomto zozname, síce ponúkajú funkciu tzv. pokročilého monitoringu spánku, avšak nevyhodnocujú ani spánkové skóre a nezobrazujú ani popis vášho spánku a odporúčania.

Ak teda chcete Garmin hodinky, ktoré ponúkajú všetky v tomto článku spomenuté funkcie, vyberte si niektorý z vyššie uvedených modelov alebo si overte, či vaše vyhliadnuté hodinky ponúkajú funkciu Skóre spánku.

Garmin analýza spánku
Garmin analýza spánku: Aplikácia Garmin Connect umožňuje rýchly prehľad o trendoch v kvalite spánku za posledný týždeň, mesiac a rok (prvý screenshot zľava). Garmin hodinky ponúkajú aj funkciu meranie okysličenia krvi SpO2, ktorú mám aktivovanú počas spánku (posledný screenshot)

Garmin hodinky merajú aj SpO2

Je praktické, že Garmin hodinky počas noci vyhodnocujú aj okysličenie krvi SpO2. Tento parameter sa dostal do pozornosti ľudí najmä v súvislosti s koronavírusom, ale faktom je, že môže poukázať aj na nebezpečné poruchy dýchania počas spánku.

Pokiaľ vás zaujímajú ďalšie detaily o pokročilom monitorovaní spánku, odporúčam vám príspevok na Garmin blogu a takisto aj moje video, v ktorom hovorím o funkcii Body Battery a monitorovaní spánku:

Prečítajte si články z nášho seriálu o inteligentných hodinkách:

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit