Stále používate na navigáciu smartfón a myslíte si, že je to to najlepšie riešenie, aké môžete mať?

Veľký omyl, možno má výhodu v tom, že smartfón máte vždy po ruke, ale do auta je predsa len lepšie samostatné riešenie. Hlavne také, ktoré je už plne prepojené s internetom, vie o všetkých dopravných zápchach, pozná nebezpečné miesta na vašej trati, vyzerá efektne a dá sa prepojiť aj s ďalším príslušenstvom. Presne taký je úplne nový DriveLuxe od firmy Garmin.

Garmin-DriveLuxe50LMTHDVzadu_web2016_3_nowat

Celkom nový svet v spojení s internetom

DriveLuxe je celkom nová generácia navigátora a od predchádzajúcich modelov sa líši svojimi funkciami. DriveLuxe 50 má 5.0-palcový, a treba povedať veľmi kvalitný, kapacitný displej. Navigátor samotný má rovnakú veľkosť ako súčasné smartfóny. Má kovové telo a magnetické prichytávanie k držiaku na okno. My sme ho nosili pri pohybe peši vo vrecku spolu so smartfónom.

Testovaná verzia bola vybavená kompletnými mapami Európy, doživotnou aktualizáciou máp a tiež príjmom dopravných správ cez systém RDS-TMC ako aj pomocou technológie Smartphone Link. Navigátor si pritom pomocou Bluetooth pripojenia spojíte so smartfónom a do navigátora takto dostanete internet. Následne máte funkcie ako je predpoveď počasia v mieste cieľa, možnosť vyhľadania cieľa napr. zo zaujímavostí na Foursquare a pod. Bluetooth prepojenie tiež urobí z navigátora celkom použiteľnú handsfree súpravu, pri telefonovaní tak môžete dodržiavať pravidlá cestnej premávky platné na Slovensku.

Upozornenia úplne nového typu Super sú výstrahy a upozornenia pre vodiča. DriveLuxe má totiž v sebe znalosť o miestnych pomeroch, cez ktoré práve prechádzate. Bez toho, aby ste sa na navigátor pozerali, bude vás tento upozorňovať napr. na blížiace sa zníženie rýchlosti, železničné priecestie, ostrú zákrutu zver, školu a pod. Navigátor pritom vydá upozorňovací tón a keď sa pozriete na displej, uvidíte, o čo presne ide. Super funkcia, pomáha k bezpečnosti.

DÔLEŽITÉ KRIŽOVATKY MÁTE ZOBRAZENÉ NÁZORNÝM SPÔSOBOM. PRI ODBOČOVANÍ SA TAK NEPOMÝLITE

DÔLEŽITÉ KRIŽOVATKY MÁTE ZOBRAZENÉ NÁZORNÝM SPÔSOBOM. PRI ODBOČOVANÍ SA TAK NEPOMÝLITE

Luxusné vyhotovenie a upozornenie na správy

DriveLuxe 50 LMT má luxusné vyhotovenie a je primárne určený do automobilov vyššej cenovej skupiny. Preto je tu aj hliníkový zadný panel a výrobné dielenské spracovanie. Výhodou je aj prepojenie s telefónom, keď si na displeji môžete nechať povoliť zobrazovanie prichádzajúcich hovorov, SMS správ, notifikácií zo sociálnych sietí, mailov a pod. Tieto informácie tak máte pred očami na displeji navigátora a nemusíte odvracať pozornosť od cestnej premávky.

Navigácia aj na peši

Napájanie je zabezpečené nabíjateľnou lítium-iónovou batériou s výdržou do 1 hodny na jedno nabitie. Vďaka citlivému GPS signálu máte spoľahlivé informácie o vzdialenosti, rýchlosti, čase aj v náročnejších  odmienkach, kde už smartfón nefunguje (napr. pri stromoch, vysokých budovách a pod). Navigátor si tak z auta na parkovisku môžete zobrať so sebou a nechať sa navigovať až do cieľa a zase späť k autu. Hmotnosť zariadenia je 174 gramov.

UPOZORNENIE NA ŽELEZNIČNÉ PRIECESTIE A AUTOMATICKÉ PREPNUTIE DO REŽIMU NOČNEJ PREVÁDZKY

UPOZORNENIE NA ŽELEZNIČNÉ PRIECESTIE A AUTOMATICKÉ PREPNUTIE DO REŽIMU NOČNEJ PREVÁDZKY

Doživotná aktualizácia máp

Na slovenský trh prichádza zariadenie s ovládaním v slovenčine a používateľskou príručkou v našom jazyku. Odporúčame vám zariadenie hneď pripojiť k počítaču cez microUSB kábel a pomocou softvéru Garmin Express si bezplatne aktualizovať mapy. DriveLuxe 50 je tiež vybavený slotom na microSD karty (max. 16 GB), ktorý môžete využiť na doplnenie cestných máp.
Predinštalovaná mapa v navigátore obsahuje pokrytie 45 európskych štátov. Bezplatnú aktualizáciu máp máte v tejto verzii počas celej životnosti zariadenia. Mapové dáta pritom poskytuje
spoločnosť HERE. Priamo v navigátore môžete aj hľadať podľa kategórií, napr. reštaurácie, servisy, hotely, čerpacie stanice, banky a pod.

Navigácia s DriveLuxe 50 je hračkou

Tento navigátor vám pomôže pri navigácii aj pri komplikovaných križovatkách vo veľkých mestách. Poradí vám správny jazdný pruh a pred križovatkami vám zobrazí vernú fotografiu, kam máte vlastne odbočiť. Vďaka príjmu dopravných informácií dokáže preplánovať vašu cestu, pokiaľ existuje rýchlejšia trasa. Aj táto služba je dostupná bezplatne počas celej životnosti zariadenia.

HLASOVÉ OVLÁDANIE SA V SLOVENČINE REALIZUJE POMOCOU MENU A VYSLOVENÝCH ČÍSLOVIEK

HLASOVÉ OVLÁDANIE SA V SLOVENČINE REALIZUJE POMOCOU MENU A VYSLOVENÝCH ČÍSLOVIEK

Pri plánovaní trasy si môžete zadať prejazdové body, určiť kadiaľ chcete ísť, ako dlho sa chcete zdržať na danom mieste a kedy chcete doraziť do cieľa. Navigátor vám potom pripraví kompletný itinerár.

Verdikt TOUCHIT

V celkovom hodnotení je to výborný navigátor, na ktorý sme si hneď zvykli a používali sme ho aj na známych trasách. Vyhotovením je určený do luxusnejších áut. Na budúci mesiac sa pozrieme na jeho možnosti prepojenia s kamerami.

Cena: 379,90 eur

Zapožičal: www.garmin.sk

Tento článok vyšiel aj v tlačenom májovom vydaní TOUCHIT č. 4/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.