Kolekcia hodiniek MARQ bola predstavená v polovici marca.

Obsahuje modely, z ktorých je každý zameraný na špecifickú aktivitu alebo účel. MARQ Expedition sú luxusné multišportové hodinky, ktoré zaujmú každého dobrodruha, športovca a vyniknú aj pri formálnom oblečení.

Obľúbený modelový rad Fénix tak dostáva luxusne vyzerajúcich súrodencov MARQ, čo model Expedition potvrdzuje od prvého momentu. Kombinácia 46 mm titánového puzdra s povrchovou úpravou PVD, ktorá zvyšuje odolnosť voči poškriabaniu a kvalitného koženého remienka s bielym prešívaním, dokonale umocňuje pocit prémiovosti. Pri športových aktivitách je možné využívať silikónový remienok, ktorý je súčasťou balenia. Po nasadení tohto čierneho remienka hodinky mierne stratia na prémiovom dizajne.

Hodinky sú zabalené do hodnotnej kovovej krabičky

Konštrukcia a prevedenie

Všetky remienky pre MARQ Expedition sú vybavené systémom QuickFit. Je ich tak možné rýchlo a jednoducho vymeniť bez použitia náradia. Kožený remienok má 22 mm. Silikónový remienok vďaka svojmu vyvýšenému prevedeniu obopína puzdro, takže pri položení na stôl ho nie je možné celkom vyrovnať a hodinky musia byť položené na hranu.

Komfort nosenia MARQ Expedition je v porovnaní s modelovým radom fénix (napríklad 5X/5X Plus) o čosi menší, ale to je iba náš subjektívny názor. Tento pocit bol spôsobený menším puzdrom, inak obidva remienky z balenia sú kvalitné a pohodlné. Radšej sme používali kožený a silikónový sme nasádzali iba na šport.

Farebný transreflektívny MIP displej s uhlopriečkou 1,2-palca a rozlíšením 240 × 240 pixelov je chránený odolným zafírový sklíčkom a tradične ponúka vynikajúce, živé a počas slnečných dní neprekonateľné zobrazovacie výsledky. Čitateľnosť v exteriéri je bezproblémová za každých okolností. V noci a pri zhoršených svetelných podmienkach je možné využívať regulovateľné podsvietenie. Sklíčko MARQ Expedition nie je iba obyčajným sklíčkom. Jeho prevedenie pripomína lupu, čím zobrazovaná plocha pôsobí väčšie.

Hodinky sa ovládajú výhradne pomocou tlačidiel a počas používania sme nemali potrebu dotykového ovládania. Všetky ovládacie prvky sú rozložené veľmi intuitívne. Od uvedenia modelu Fénix 5X Plus sa v používateľskom prostredí MARQ Expedition udiali ďalšie vylepšenia, pričom hlavne widgety a nastavenia sú opäť bohatšie na informácie a sú aj graficky prepracovanejšie. Samozrejmosťou je aj citeľne rýchlejšie prostredie.

Keďže hodinky sú zhotovené z prémiových materiálov, je potrebné počítať s vyššou hmotnosťou, konkrétne je to 90 gramov. Model Expedition ponúka kompletnú podporu notifikácií, ktoré je možné spravovať v aplikácii Garmin Connect (pre iOS, Andriod). Dlhodobo táto aplikácia patrí k tomu najlepšiemu, čo je na trhu so smart hodinkami dostupné.

Veľmi užitočnou, hlavne pre dobrodruhov, je aj nová aplikácia Garmin Explore (pre iOS, Andriod). Dopĺňa praktické funkcie a využiteľnosť kompatibilných zariadení. Garmin Explore umožňuje plánovať trasy a následne ich odoslať do zariadenia so zobrazením prejdených trás na mapách, ktoré je možné stiahnuť a využívať aj bez pripojenia k internetu.

Garmin MARQ Expedition nie sú luxusné iba na pohľad. Sú rovnako luxusné aj vo vnútri, čo dokazuje nielen softvérová, ale aj hardvérová výbava a hodinky dokonca prezradia, ako je vaše telo nabité energiou, vďaka funkcii Body Battery.

Všetko to začína vstavanými ABC senzormi, optickým snímačom pulzu s meraním okysličenia krvi Pulse OX, cez pokročilé bežecké metriky až po personalizáciu ciferníkov, alebo dátových polí prostredníctvom obchodu Garmin Connect IQ (pre iOS, Android). Pri pohľade na výpis podporovaných navigačných systémov pribudla po Glonass aj ďalšia novinka v podobe podpory systému Galileo. Vďaka týmto navigačným systémom sú výsledky merania vzdialenosti, aktuálneho tempa a ďalších hodnôt, vrátane navigovania, veľmi presné.

Multimediálna výbava

Interná pamäť s kapacitou štedrých 32 GB ponúka predinštalované TOPO mapy Európy (s pravidelnými aktualizáciami), ktoré nahradia navigáciu v smartfóne a dokážu spoľahlivo doviesť do cieľa aj v náročnom horskom teréne, ako aj k stovkám bodov záujmu v meste. Okrem máp je možné do hodiniek nahrať aj obľúbenú hudbu.

Po spárovaní s Bluetooth slúchadlami si tak môžete vychutnávať vaše obľúbené skladby priamo zo zápästia. Prepojenie je kvalitné ako aj samotný zvuk. Nestáva so to často, ale pri hodinkách od Garminu sme spokojní so zvukom tak ako je nastavený. Do extra veľkej internej pamäte je možné nahrať až 2000 skladieb z hudobných služieb Spotify a Deezer.

Platby jednoducho a rýchlo

Veľmi nás potešilo spustenie služby Garmin Pay aj na Slovensku, vďaka ktorej sme mohli platiť v reštaurácii alebo na čerpacej stanici. Priradenie platobnej karty je veľmi intuitívne a rýchle. Vykonáva sa priamo v aplikácii. Boli sme prekvapení aj pri samotnom platení pomocou služby Garmin Pay, kedy po zadaní autorizačného PINu všetko prebehlo veľmi rýchlo.

Platba hodinkami v troch jednoduchých krokoch

Plná športová výbava

Okrem špecifických profilov a funkcií sú hodinky dodávané s predinštalovanými profilmi pre beh, cyklistiku, chôdzu, plávanie, silový tréning, kardiotréning, yogu, eliptický trenažér, lyžovanie, snowboarding a mnoho ďalších. Kvôli ešte detailnejším informáciám o výkone stačí k hodinkám pripojiť požadovaný snímač. Pri každodennom nosení MARQ Expedition počítajú kroky (veľmi presne), spálené kalórie a v priebehu dňa monitorujú tep vďaka optickému pulzomeru Garmin Elevate, ktorý meria tep nepretržite.

Počas aktívneho dňa dokážu hodinky zbierať nespočetné množstvo údajov, ktoré sa podrobne zaznamenávajú v aplikácii Garmin Connect. Rovnako je tomu aj počas spánku, kedy hodinky monitorujú jeho priebeh a analyzujú jednotlivé fázy.

Optický pulzmeter a konektor na nabíjanie

Optický pulzmeter je presný, aj keď hrudný pás je jednoducho hrudný pás. Pri používaní hrudných pásov od Garminu, dokáže predovšetkým bežec, vyťažiť z tréningu ešte zopár ďalších užitočných informácií.

MARQ Expedition sme zobrali aj do prírody, kde sme porovnávali pravidelne merané hodnoty ako napríklad vzdialenosť, tepy, či prevýšenie. Všetko sedelo zakaždým takmer na 100 %. S malými odchýlkami hlavne pri meranej vzdialenosti je potrebné počítať pri všetkých zariadeniach na trhu, pričom testovaným hodinkám sa darilo veľmi dobre, na čo sme si pri „Garminoch“ zvykli už veľmi dávno.

Displej na priamom slnečnom svetle doslova žiari

Zhrnutie

Hlavnou výhodou prémiových hodiniek MARQ Expedition je výdrž batérie na jedno nabitie. Režim Expedition umožňuje vydať sa až na 4 týždne dlhú výpravu kamkoľvek. Pri bežnom používaní v režime smart, s nepretržitým meraním tepu, sa výdrž batérie pohybuje na úrovni 14 dní. Pri GPS zázname v režime UltraTrac, nie je problém dosiahnuť dvojdňovú výdrž, čo je ideálne na dlhšie výlety, prípadne vytrvalostné preteky.

Aj keď cena hodiniek je naozaj vysoká, MARQ Expedition ju v teste hravo obhájili. Prémiové materiály, pokročilé športové a smart funkcie podčiarkuje výrazný dizajn a plná výbava aj pre tých najnáročnejších.

Cena: 1750 eur

Zapožičal: Garmin

thumbs-up-icon

Výhody

  • Luxusné prevedenie
  • Výdrž batérie, Expedition režim
  • Dobre čitateľný displej
  • Prepracované aplikácie na správu hodiniek
  • Podpora hudobných online služieb
  • Garmin Pay
  • Športové a Smart funkcie
  • Garmin príslušenstvo

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Luxusná cena

Prečítajte si aj:

Autokamera Xiaomi 70mai Smart Dash Cam Pro: Šikovný pomocník nielen na cesty (Recenzia)

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.