Garmin začal predávať svoje najnovšie inteligentné hodinky.

Nazývajú sa Venu SQ a ide o odľahčenú a lacnejšiu verziu minuloročného modelu Venu. Rozdielov medzi oboma modelmi je viacero.

Minuloročné Garmin Venu boli prvé hodinky tejto značky s AMOLED displejom. Táto technológia, pokročilý dizajn a funkčná výbava hodiniek sa podpísala aj na cene, ktorá atakuje hranicu 400 eur. Model Venu SQ je preto riešením pre používateľov, ktorí by si chceli kúpiť hodinky od Garminu, avšak majú obmedzený rozpočet. Cena pre základný model je takmer polovičná v porovnaní s Venu a za Venu SQ tak zaplatíte 199 eur. A pokiaľ budete chcieť úložisko na hudbu, priplatíte si ďalších 50 eur.

200 eur je z pohľadu nenáročných používateľov, resp. z pohľadu ľudí, ktorí žijú aktívnejšie a chceli by si dať nejaký sport trackert na ruku, tá ideálna hranica. Do 100 eur si kvalitnejšie hodinky nekúpite a prakticky všetky známe značky prinášajú svoje lepšie vybavené hodinky v cene od 150 do 200 eur, resp. mierne nad 200 eur. Spomeňme Fitbit Versa 2 a 3, Huawei Watch GT 2e a teraz aj Garmin Venu SQ.

Garmin Venu SQ

Garmin Venu SQ. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Jednoduchší dizajn a výborné funkcie

Novinka od Garminu nechce zaujať iba atraktívnou cenou, ale aj dizajnom, ktorý sa odlišuje od väčšiny všestranne ladených modelov, ako sú hodinky Vivoactive či už spomenuté Venu. Model Venu SQ má štvorcový dizajn, ktorým pripomína Apple Watch či už spomenuté Fitbit Versa.

V porovnaní s týmito hodinkami je však dizajn Venu SQ menej prémiový a na pohľad jednoduchší. Tieto tvrdenia možno aplikovať aj na hodnotenie 1,3-palcového LCD displeja s rozlíšením 240 × 240 pixelov, ktorý zaostáva za priamou konkurenciou.

chvíľu som si zvykal aj na ovládanie používateľského rozhrania. To môže pôsobiť ťažkopádne a trochu zastarane. Stačí si však uvedomiť, že horným bočným tlačidlom spúšťate cvičenie a funguje ako potvrdzovacie tlačidlo a spodné tlačidlo má funkciu späť. A ak neplánujete spúšťať tréning, tak si vystačíte s dotykovým ovládaním a pohybmi hore/dole pre rýchlu kontrolu vašich zdravotných údajov, resp. informácií o aktivite počas dňa.

Displej pokrýva ochranné sklo Gorilla Glass 3 a hodinky majú aj odolnosť na úrovni 5 ATM, takže s nimi môžete plávať. Z hľadiska funkčnej výbavy ich treba pochváliť – vo výbave je presný senzor tepu, zabudované GPS, bezkontaktné platby cez Garmin Pay a ak si priplatíte za verziu s prívlastkom Music, tak aj úložisko na hudbu.

Garmin Venu SQ

Garmin Venu SQ. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Spoľahlivé meranie GPS aj tepu

Počas posledných týždňov som v redakcii TOUCHIT testoval viacero nových inteligentných hodiniek – okrem iného aj Fitbit Sense a Huawei Watch GT 2 Pro. V priamom porovnaní s nimi ma Garmin Venu SQ potešil presným meraním tepu a tiež aj výborným GPS záznamom. Samozrejme aj s prihliadnutím na cenu zariadenia.

V tomto smere som bol s hodinkami od Garminu skutočne spokojný a aj pri kontrole zaznamenanej trasy na mape som si všimol iba minimálne odchýlky, čo sa nie vždy dá povedať o hodinkách od Huawei. Venu SQ nemajú vo výbave výškomer. To je ďalšia zo zmien v priamom porovnaní s hodinkami Venu. Či vám bude chýbať, to si musíte zvážiť sami. Na určenie výšky sa však využíva GPS.

Venu SQ však okrem základnej výbavy ponúka aj meranie okysličenia krvi, detailné štatistiky spánku a funkciu Body Battery, ktorá berie do úvahy aktivitu a tiež kvalitu spánku a oddychu. Ide o zaujímajú metriku, ktorá viac-menej zodpovedala aj tomu, ako som sa reálne cítil. Nie však vždy. Nechýba ani meranie stresu.

Hodinky vám určia aj hodnotu VO2 max, pre presnejšie určenie tejto hodnoty však odporúčam vykonať niekoľko behov, aby sa výpočet spresnil.

Garmin Venu SQ

Garmin Venu SQ. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

20 športových režimov a výdrž takmer týždeň

Garmin Venu SQ ponúkajú viac ako 20 predinštalovaných športových režimov. Samozrejmosťou je monitorovanie behu, chôdze, bicyklovania či plávania. Vo výbave však nájdete aj monitorovanie golfu či lyžovania. V súvislosti s behaním treba spomenúť aj skvelú funkciu Garmin Coach, ktorú podporujú aj tieto hodinky. Garmin Coach vám naordinuje cvičebný plán s cieľom zlepšiť váš výkon. Detailné informácie o tejto funkcii si môžete prečítať v našom samostatnom článku, TU.

Výdrž batérie dosahuje 6 dní, resp. 14 hodín v prípade používania GPS. Venu SQ sú k dispozícii aj vo verzii Music za cenu 249 eur a tento model ponúka 3,4 GB úložisko na hudbu s podporou ukladania mp3 súborov či offline hudby v službách Spotify a Deezer.

Garmin Venu SQ

Garmin Venu SQ. Zdroj: Ondrej Macko / TOUCHIT

Verdikt

Garmin Venu SQ sú šikovné a ľahké hodinky, ktoré môžete nosiť neustále a nebudú vám prekážať na ruke. Majú jednoduchší dizajn a ich displej zaostáva za priamou konkurenciou – to však nahrádzajú výbornými funkciami a dobrou presnosťou merania.

Na základe toho môžeme tieto hodinky odporučiť každému, kto by chcel hodinky od Garminu, avšak je obmedzený rozpočtom. V cene do 200 eur ide o jedny z najlepších hodiniek, ak berieme do úvahy športové funkcie a presnosť merania. Nejaké odchýlky sa objavia, to je prirodzené, ale softvérové neduhy vás na rozdiel od niektorých ostatných hodiniek nebudú čakať.

Garmin Venu SQ

thumbs-up-icon

Páčilo sa nám

  • Spoľahlivé meranie tepu a GPS
  • Pokročilé metriky
  • Pomer športové funkcie/cena
  • Bezkontaktné platenie
  • Offline režim pre Spotify aj Deezer v prípade verzie Music
  • Garmin Coach

thumbs-down-icon

Nepáčilo sa nám

  • Menej kvalitný displej v porovnaní s konkurenciou
  • Používateľské rozhranie pôsobí trochu zastarane

Porovnajte si cenu vo viacerých e-shopoch:

Cena: 199 eur / 249 eur pre verziu Music

Zapožičal: Garmin

Produktové fotografie: Ondrej Macko

Technické špecifikácie:

Garmin Venu SQ
Typ a veľkost displeja1,3″, IPS, 240 × 240 px
Automatické / manuálne monitorovanie aktivityÁno / áno
Barometer / GPSNie / áno
Odolnosť voči vode5 ATM
NFC platbyÁno
Výdrž batérieAž 6 dní, GPS až 14 hodín
Extra funkcieGarmin Coach, Body Battery, Úložisko na hudbu v prípade verzie Music

Prečítajte si aj:

Inteligentné hodinky Garmin vívoactive 4 a Garmin Venu: Majú všetko, čo budete potrebovať (RECENZIA)

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit