Otestovali sme hodinky spoločnosti Garmin, ktoré vynikajú najmä svojím spracovaním. Majú analógový ciferník, ktorý vyzerá ako klasické hodinky, ponúkajú však fitness a inteligentné funkcie.

Segment inteligentných hodiniek možno rozdeliť do dvoch základných kategórií. Prvou skupinou sú hodinky s digitálnym displejom, ktorý zobrazuje aktuálny čas, avšak vie zobraziť aj notifikácie a ďalšie informácie.

S analógovým ciferníkom a digitálnym malým displejom

Druhou skupinou sú hodinky s analógovým ciferníkom. To je taký, aký majú klasické hodinky. Inteligentné analógové hodinky obvykle ponúkajú monitorovanie aktivity a upozorňovanie na notifikácie vo forme vibrácií alebo LED svetielka. Garmin vívomove HR však obsahujú miniatúrny digitálny displej, ktorý sa využíva na zobrazenie nameraných údajov a tiež na informovanie o notifikáciách.

Ide o zaujímavý koncept. Jeho výhodou je, že vďaka analógovému ciferníku máte neustále prehľad o aktuálnom čase. Garmin vívomove HR fungujú ako klasické hodinky a nestane sa vám, že by ste nevedeli určiť aktuálny čas, pretože vonku svieti slnko a displej nemá dostatočný jas.

Počas slnečného dňa možno budete mať problém s čitateľnosťou miniatúrneho displeja, avšak čas si skontrolujete kedykoľvek. Výhodou je aj dlhšia výdrž na nabitie. Hodinky nám počas testovania vydržali na jedno nabitie necelých 5 dní so všetkými smart funkciami. Podľa výrobcu dokážu fungovať v režime klasických hodín až 2 týždne. My sme ich však nabíjali a používali aj s inteligentnými funkciami. Na nabitie použijete priložený kábel.

Hodinky kombinujú analógový ciferník s malým displejom

Fitness funkcie…

Garmin vívomove HR počítajú kroky, monitorujú vašu fyzickú aktivitu, spálené kalórie a tiež analyzujú spánok. K dispozícii je 5 základných profilov na cvičenie – sledovanie chôdze, behu, kardiocvičení, silových cvičení a ostatných cvičení. Ide o základnú ponuku, nedávno testované Garmin vívoactive 3 obsahujú ešte viac profilov cvičení pre ešte detailnejšiu analýzu a záleží na vás, čo preferujete.

Či klasické hodinky alebo pokročilé fitness hodinky s digitálnym displejom. Faktom je, že lepšie hybridné fitness hodinky s analógovým displejom, ako sú vívomove HR, sme ešte netestovali. Pridanou hodnotou je, že dokážu určiť hodnotu vašej výkonnosti VO2.

Na hodinkách od Garminu oceňujeme aj neustále monitorovanie tepu. Po pripojení k aplikácii Garmin Connect v telefóne si môžete pozrieť detailný rozbor vášho tepu počas dňa. Hodinky tiež dokážu určiť stupeň stresu, obsahujú zabudovanú funkciu na krátke relaxovanie. Vtedy vás vizuálne a vibráciami navádzajú, ako správne dýchať, aby ste sa upokojili. Je to praktické.

Aplikácia Garmin Connect vytvorí na základe údajov o vás program cieľov, ktoré by ste mali spĺňať. Postupne sa tieto ciele navyšujú. Nechýba ani funkcia, ktorá vás má motivovať hýbať sa. Môžete si ju vypnúť, počas nášho testovania niekedy reagovala čudne a po krátkej prechádzke nás posielala hýbať sa. Je však možné, že prechádzka bola príliš krátka na to, aby ju hodinky vyhodnotili ako dostatočný pohyb.

Výhodou je presný snímač, ktorý neustále monitoruje váš tep

…aj tie inteligentné

Medzi inteligentné funkcie patrí digitálne zobrazenie času a aktuálneho dátumu, informácie o počasí a funkcie ako stopky, časovač a budík. Hodinky tiež zobrazujú notifikácie, avšak tie sú kvôli malým rozmerom trochu nepraktické. Na displeji vidíte maximálne 2 až 3 slová. Čítať takýmto spôsobom email je nepraktické, avšak nie nemožné.

Počas nášho testovania sme však ocenili zrkadlenie notifikácií v tom zmysle, že sme vedeli, kto nám písal alebo volal. Vedeli sme teda určiť, či je dôležité, aby sme telefón vybrali a reagovali na notifikáciu alebo išlo o vec, ktorá môže počkať na neskôr.

Digitálny displej je možné aktivovať dvojitým poklepaním alebo zdvihnutím ruky. Ovládanie zabezpečujú pohybové gestá a klopanie na displej. Prvých pár minút si budete na ponuku hodiniek zvykať, následne už bude ovládanie dávať zmysel. Počas testovania nám hodinky veľmi zriedkavo nereagovali na dvojité poklepanie. Faktom však je, že sme sa na ne viac dívali ako sme s displejom pracovali.

Na malom displeji máte prehľad aj o notifikáciách

Verdikt

Hybridné fitness hodinky vyžadujú často príliš veľký kompromis z hľadiska funkcionality. Garmin vívomove HR v niektorých smeroch mierne zaostávajú za plne digitálnymi fitness hodinkami, avšak ich funkcionalita nás príjemne prekvapila. Ide o najlepšie hybridné hodinky s analógovým ciferníkom, aké sme doteraz testovali. Náročným športovcom možno bude prekážať slabšia ponuka profilov cvičení, ostatným používateľom však bude ich funkcionalita viac ako stačiť. Oceňujeme aj dizajn a spracovanie, 20 mm silikónový remienok je vymeniteľný.

Cena: 199,99 EUR

Zapožičal: Garmin

Tento článok vyšiel aj v tlačenom vydaní TOUCHIT č. 1-2/2018, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku, môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit