Tieto hodinky sme vyskúšali naozaj detailne, asi ako žiadny iný produkt. J Testovali sme ich počas minimaratónu v Bratislave a používali sme ich aj v dennej praxi. Sú to smart hodinky s monitorovaním dennej aktivity, určené hlavne pre športovcov. Predovšetkým sú to vonkajšie športy ako beh, turistika, lyžovanie, plávanie, ale dajú sa použiť napr. aj pri behu vo vnútri budovy. Voči staršej verzii ide o úplne novú generáciu zariadenia.

Prvé, čo si človek na týchto hodinkách všimne je dizajn. Veľkosťou sú to hodinky vhodné skôr pre muža, vyjadrujú jeho technologické nadšenie, sú elegantné k obleku a praktické pri športovaní. My sme mali na test verziu Bundle, kde je súčasťou dodávky aj hrudný pás na meranie tepovej frekvencie. Ten si jednoducho pripojíte k hodinkám ako ANT+ zariadenie. Cez toto rozhranie sa dajú pripojiť aj ďalšie doplnky ako je wattmeter integrovaný v pedáloch, snímač rýchlosti a kadencie, ale aj teploty. K hodinám existuje aj špeciálny online obchod s aplikáciami, vzormi ciferníkov a ďalšími softvérovými doplnkami. K nim sa dostanete, ak hodinky spojíte so smartfónom cez Bluetooth alebo môžete využiť pripojenie cez USB nabíjaciu kolísku s notebookom alebo počítačom. S hodinkami je možné ovládať aj kameru Garmin Virb Elite.

Garmin_fenix_3_Beh

Garmin fénix 3 sú predovšetkým športové hodinky, ale zároveň sú to aj inteligentné hodinky

Displej hodiniek je kruhový s priemerom 1,2 palca. Má vysoké rozlíšenie a je dobre viditeľný aj na priamom slnečnom svetle, keďže má antireflexný povrch. Sú odolné, poškrabať by ste ich mohli len tvrdým materiálom. Pri bežnom nosení nie sú na sklíčku žiadne škrabance. Navyše, existuje aj vyhotovenie so zafírovým sklíčkom, ktoré by ste museli škrabať napr. diamantom. Ovládacích tlačidiel je päť, sú umiestnené po okruhu ciferníka. Ovládať sa dajú aj v rukaviciach. GPS/GLONASS anténa je kruhová a umiestnená na hornej časti ciferníka. Medzi ovládacími jazykmi je aj slovenčina. Hodinky môžete používať v daždi, dá sa v nich sprchovať a sú určené na plávanie, nie však na hĺbkové potápanie.

Prečítajte si aj ďalšie články o Garmin:
Na maratónskom behu testujeme Garmin fénix 3
Športové hodinky Garmin vivoactive
Náramok pre športovcov Garmin vívofit 2
Prichádzajú nové akčné kamery od Garminu

Líthium-ionová batéria vo vnútri vydrží 6 týždňov prevádzky, pokiaľ nemáte zapnutú funkciu GPS. So zapnutou funkciou GPS nám hodinky vydržali približne 20 hodín prevádzky. Ideálne je, ak si po  športovaní s GPS nabijete batériu doplna a potom môžete tieto hodinky používať nepretržite.

Na spojenie s mobilným telefónom sa využíva aplikácia Garmin Connect. V tomto prípade máte naozaj smart hodinky, na ciferníku vidíte prichádzajúce hovory, SMS, upozornenia z Facebooku, naplánované stretnutia a pod. Jemným vibrovaním vás na takúto udalosť hodinky upozornia. Treba však vedieť, že Bluetooth spojenie s mobilom je trvalé a batéria v smartfóne sa potom rýchlejšie vybije. Dá sa ale využiť aj Wi-Fi pripojenie na domácu sieť, tieto hodinky to podporujú.

Garmin Connect je bezplatná aplikácia, ktorá umožňuje vyhodnocovať údaje na smartfóne

Garmin Connect je bezplatná aplikácia, ktorá umožňuje vyhodnocovať údaje na smartfóne

 

Prepojenie s počítačom USB dáva možnosť zálohovania zaznamenaných údajov alebo plánovanie navigačných trás na počítači nad mapovými podkladmi. Ak máte radi turistiku, odporúčame vám aplikáciu BaseCamp. Tá umožňuje plánovať výlety, analyzovať a spravovať zaznamenané trasy a body, spravovať body záujmu POI a pod.

Pri behu máte k dispozícii údaje o prebehnutej vzdialenosti, čase, prevýšení ale hlavne o tom, ako je na tom vaše srdce. To bolo pri našom testovaní asi najdôležitejšie. Snažili sme sa držať v úrovni do 180 úderov za minútu. Tiež sa pomocou nich viete pohodlne vrátiť späť do cieľa – na to je určená funkcia TrackBack aj so zobrazením mapy pohybu. Na motiváciu je zaujímavá funkcia Virtual Partner, ktorá umožní pretekať proti sebe alebo výkonom iných používateľov hodiniek Garmin. K dispozícii máte aj detaily behu ako je vertikálna oscilácia tela alebo doba kontaktu so zemou. S analýzou vašich údajov máte celkom zábavu.

A takto si vyhodnotíme údaje na veľkom počítači. Stačí na to len vaše Garmin konto

A takto si vyhodnotíme údaje na veľkom počítači. Stačí na to len vaše Garmin konto

Ďalej môžete detailne analyzovať svoje výkony pri plávaní (otvorená voda i krytý bazén), cyklistike (ako doplnok sa dá kúpiť držiak na riadidlá), triatlone a lyžovaní/snowboardingu. Aj keď práve nešportujete, sleduje vašu aktivitu. Po hodine sedenia vás upozorní, že je čas hýbať sa. Zmeria vám počet prejdených krokov a spočíta spálené kalórie. Ak hodinky máte na ruke počas spánku, analyzuje ho. Je tu aj funkcia poradcu pre zotavenie, ktorá zobrazí odhadovaný čas potrebný na zotavenie po ukončení aktivity a vykonanie ďalšieho tréningu.

Celkovo sú hodinky Garmin fénix 3 najlepšími športovými hodinkami súčasnosti, aké sme testovali. Majú v sebe funkciu inteligentných hodín na prepojenie s mobilom, športové funkcie sú prepracované do najmenších detailov a pripojiť si môžete snímače od výmyslu sveta. Jednoznačne ich odporúčame hlavne pre športovcov telom aj dušou.

 

Cena: základná verzia – 449,90 Eur, bundle s hrudným pásom – 499,90 Eur, vyhotovenie so zafírovým sklíčkom – 549,90 Eur, zafírové sklíčko + bundle – 599,90 Eur

Zapožičal: Garmin.sk

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.