Každý z výrobcov mobilných telefónov alebo tabletov už uviedol alebo ohlásil inteligentné hodinky. Toto príslušenstvo je aktuálne v kurze. Hodinky s databázou kontaktov však prichádzali na trh už v 80. rokoch minulého storočia. Takéto produkty predstavili Casio, Seico, Timex či Fossil. Tieto hodinky mali aj určitú spoluprácu s počítačom, ale ten správy čas pre ne ešte nenastal.

Stalo sa tak až s príchodom inteligentných telefónov, ktoré začali preberať úlohu počítačov. Medzi prvými takýmito inteligentnými hodinkami tu boli značky ako FitBit a Pebble, neskôr prišli s hodinkami aj velikáni ako Samsung či Sony, a potom to už išlo veľmi rýchlo. Dnes si aj na Slovensku bez problémov kúpite inteligentné hodinky a spárujete si ich s mobilným telefónom každej platformy. V našom teste sme sa pozreli na to, aké sú novinky v tejto oblasti.

Na čo sú vlastne dobré inteligentné hodinky?

Ich hlavnou úlohou je ukazovať čas, monitorovať používateľov životný štýl a odbremeniť ho od neustáleho vyberania telefónu z vrecka kvôli kontrole mailov a SMS. Na hodinkách máte ihneď prehľad o prijatej SMS, novej správe i prichádzajúcom hovore. Hodinky pri príchode novej udalosti vibrujú, a tak decentne a pritom dosť výrazne informujú používateľa. Tak aj v hlučnom prostredí, keď máte telefón vo vrecku alebo v taške, neprídete o dôležitý prichádzajúci hovor. Rovnako máte priamo na ruke informáciu o naplánovanom stretnutí, meninách či narodeninách, informáciu o počasí, navigáciu napr. domov alebo do práce. Dajú sa ovládať aj hlasom, problém v tomto prípade je, že slovenčina zatiaľ nepatrí medzi podporované jazyky.

Inteligentné hodinky prinášajú aj aplikácie nového typu. Môžu byť napr. kľúčom od hotela na objednanú dobu pobytu, môžu fungovať ako vstupenka na podujatie, letenka či cestovný lístok, ale tiež je to mobilná peňaženka.

Operačné systémy pre inteligentné hodinky

Dnes existujú viaceré operačné systémy, ktoré využívajú inteligentné hodinky. Asi najčastejším je Android Wear od Google. Tento systém využívajú firmy, ktoré vyrábajú telefóny pre operačný systém Android, napr. je to ASUS, Acer, Huawei, LG, Samsung alebo Sony. Niektoré z týchto firiem ale idú aj vlastnou cestou. LG tak začalo využívať operačný systém WebOS, ktorý nájdeme aj v ich televízoroch. Samsung to veľmi dobre rozbehol so systémom Tizen, ktorý je opäť aj v ich televízoroch. Samozrejme, sú tu Apple Watch, ktoré využívajú operačný systém watchOS a tieto hodinky patria v zahraničí k najpredávanejším. Na Slovensku sa zatiaľ oficiálne nepredávajú. Aj Microsoft má svoje hodinky – Microsoft Band, ktoré používajú operačný systém Windows. Tieto hodinky sa taktiež na Slovensku oficiálne nepredávajú.

Garmin vívoactive

Tak toto sú hodinky, ktoré nám najviac vyhovovali. Pokiaľ je teda vaším cieľom monitorovať svoju aktivitu. Fungujú totiž s iOS aj s Androidom a sú inteligentné aj vtedy, keď nie sú prepojené so smartfónom. Majú hrúbku len 8 mm a sú ľahké na nosenie. Displej je dotykový a je ho vidieť v jasnom svetle aj v noci (po spustení podsvietenia tlačidlom). Vo výbave je aj GPS snímač a pri jeho zapnutí vydrží na lítium-ionovú batériu až 10 hodín. Pokiaľ nebudete používať GPS v hodinkách, batéria vydrží 3 týždne. Aplikácie sú určené pre bežné aktivity, ako je beh (vonku aj vnútri), cyklistika (vonku aj vnútri), golf (38 000 ihrísk na celom svete) a plávanie (čas, počet záberov, vzdialenosť na základe zadanej dĺžky bazéna). Vyhodnocovať sa dá aj spánok a môže nájsť aj prepojený smartfón. Štatistiky si môžete pozrieť priamo na hodinkách a nemusíte tak urobiť až vtedy, keď máte pri sebe smartfón. Máte tiež možnosť ovládať multimédiá a prezerať si naplánované stretnutia. Samozrejme, pohodlnejšie sa výsledky sledujú na väčšom displeji smartfónu v aplikácii Garmin Connect Mobile. Keď ho budete mať pripojený s mobilom, využijete aj upozornenia na prichádzajúci hovor, SMS, mail a notifikácie z kalendára a sociálnych sietí. S aplikáciou MyFinessPal sa dá sledovať aj prijatá strava, hodinky je možné pripojiť na ďalšie snímače s technológiou Ant+ (snímač rýchlosti pri bicyklovaní). Ak budete počas dňa dlhšie sedieť, hodinky vás začnú upozorňovať na to, aby ste sa hýbali.

Hodinky Garmin vívoactive existujú v bielom a čiernom vyhotovení

Hodinky Garmin vívoactive existujú v bielom a čiernom vyhotovení

Navyše, hodinky sa dajú prispôsobiť pomocou špeciálneho obchodu Garmin Connect IQ. Napr. tu nájdete pozadia, rôzne widgety a ďalšie aplikácie. Existuje vyhotovenie s pulzomerom, ale aj bez neho. Na nabíjanie týchto hodiniek je treba použiť špeciálnu nabíjaciu kolísku, ktorá je súčasťou dodávky. Táto kolíska slúži aj na prenos dát do aplikácie Garmin Connect do počítača.

Výsledky cvičenia si pozriete aj priamo na displeji hodiniek

Výsledky cvičenia si pozriete aj priamo na displeji hodiniek

Cena: bez pulzomeru – 249,90 EUR, s pulzomerom – 299,90 EUR
Zapožičal: Garmin Slovensko

Motorola Moto 360

Motorola Moto 360 zaujmú hlavne kruhovým ciferníkom a koženým remienkom

Motorola Moto 360 zaujmú hlavne kruhovým ciferníkom a koženým remienkom

Toto sú inteligentné hodinky s klasickým dizajnom okrúhleho ciferníka, so systémom Android Wear. Displej má polomer 1,56 palca, rozlíšenie 320 × 290 bodov, proti škrabancom je tu ochranné sklo Corning Gorilla Glass 3. Pri bližšom pohľade zistíte, že ciferník nie je celkom kruhový, v spodnej časti je čierny pruh, kde sa nachádza snímač vonkajšieho osvetlenia. Hardvérovým základom je procesor TI OMAP 3, ďalej 512 MB RAM a 4 GB internej pamäte. Na komunikáciu sa používa Bluetooth 4.0 LE, v zadnej časti je snímač srdcového tepu. Hodinky majú vibračný motorček, mikrofón a kožený remienok so štandardnou šírkou 22 mm. Krytie hodiniek je IP67 a batéria má kapacitu 320 mAh. Na batériu nám vydržali pomerne krátko – so všetkými funkciami a trvalým zobrazovaním času na zhruba 20 hodín. Naopak, ak všetko povypínate, prídete o komfort a na zobrazenie času potrebujete potlačiť tlačidlo, ale doba výdrže na batériu sa predĺži na 2 dni.

Po vložení do dokovacej stanice sa z nich stávajú stolové hodinky, ktoré môžete mať aj pri posteli

Po vložení do dokovacej stanice sa z nich stávajú stolové hodinky, ktoré môžete mať aj pri posteli

Výhodou aj nevýhodou v jednom je nabíjacia dokovacia stanica. Keď hodiny do nej položíte, získate šikovné nočné hodiny s trvalým zobrazením času a kapacity batérie. Zároveň je však dokovacia stanica dosť veľká a ak pôjdete na cesty, musíte si ju zobrať so sebou. Ich využitie vidíme hlavne pri monitorovaní činnosti, kde sa naplno využije aj zabudovaný snímač tepu.

Cena: 206,86 EUR
Zapožičal: AGEM Computers

Samsung Gear S

Tieto hodinky máme na dlhodobý test. Zo všetkých testovaných hodiniek majú najlepší displej s uhlopriečkou 2 palce, ktorý je zakrivený a hodinky sa dobre  nasadzujú na ruku. Rozlíšenie displeja je 360 × 480 bodov, ide o Super AMOLED displej. Používajú vlastný operačný systém Tizen a spolupracujú len s mobilnými telefónmi Samsung Galaxy. Na nabíjanie používajú špeciálnu dokovaciu stanicu, ktorá navyše obsahuje aj vlastný akumulátor. Hodinky sa tak dajú dobíjať aj bez vonkajšej elektrickej siete. Samsung pripravil pre tieto hodinky aj vlastný obchod s aplikáciami, dokonca pre ne existujú aj slovenské aplikácie (MHD for Gear). Na napísanie SMS alebo mailu priamo z hodiniek slúži virtuálna klávesnica. Nebojte sa, naozaj sa dá na takejto miniatúrnej klávesnici písať aj s hrubšími prstami. V zadnej časti sa nachádza snímač tepu srdca.

 Samsung Gear S očaria majiteľov smartfónov Galaxy svojím zakriveným displejom

Samsung Gear S očaria majiteľov smartfónov Galaxy svojím zakriveným displejom

Hodinky ukazujú čas, prichádzajúce hovory, dá sa cez ne hlasovo telefonovať a navyše, obsahujú aj pripojenie na Wi-Fi a vlastnú nanoSIM kartu. To nemá nikto z konkurencie a znamená to, že z týchto hodiniek sa dá telefonovať aj bez mobilu. Remienok je vymeniteľný za iný, samozrejme od firmy Samsung. Hodinky sme nosili počas dažďa, aj v prostredí vysokej teploty i vlhkosti. Stále fungujú a nosíme ich každý deň. Stupeň krytia je IP 67 a hodinky slúžia aj ako hudobný prehrávač.

S hodinkami Gear S máte aj navigáciu s mapovými podkladmi Here for Gear

S hodinkami Gear S máte aj navigáciu s mapovými podkladmi Here for Gear

Obsahujú v sebe aj off-line navigáciu Here for Gear a bežeckú aplikáciu vyvinutú v spolupráci s Nike. Sú prepojené s aplikáciou S Health, ktorá zachytáva celý životný štýl používateľa. Hodinky na 300 mAh batériu vydržia 2 dni prevádzky.

Cena: 369 EUR
Zapožičal: Samsung Slovensko

Sony SmartWatch 3 SWR50

Toto sú inteligentné hodinky, ktoré budete hrdo nosiť na ruke. Vyzerajú veľmi efektne, my sme testovali luxusné vyhotovenie s kovovým remienkom. Existujú aj farebné verzie hodiniek, pri ktorých sa dá remienok vymieňať, k dispozícii je aj športové vyhotovenie. Na pravej strane je mechanické zapínacie tlačidlo.

Hodinky SmartWatch 3 v rôznom vyhotovení

Hodinky SmartWatch 3 v rôznom vyhotovení

Základom hodiniek je štvorjadrový procesor ARM Cortex A7 s frekvenciou 1,2 GHz, 512 MB RAM a 4 GB eMMC. Displej má rozlíšenie 320 × 320 bodov a uhlopriečku 1,6 palca. Ide o kapacitný dotykový displej, ktorý sa dá prisvetliť. Hodinky majú v sebe vibračný motorček. Vo výbave je Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0, snímač vonkajšieho osvetlenia a akcelerometer. Využiť sa dá aj NFC snímač na prepojenie s mobilom, prípadne v budúcnosti platbu hodinkami.

Pomocou Sony SmartWatch 3 môžete aj prijať prichádzajúci hovor

Pomocou Sony SmartWatch 3 môžete aj prijať prichádzajúci hovor

Výbornou vlastnosťou je možnosť priameho nabíjania batérie v hodinkách pomocou kábla s microUSB portom. Nie je potrebná žiadna dokovacia stanica. Port je chránený gumenou krytkou. Batéria je Lo-Polymérová a jej kapacita je 420 mAh. Nabíjanie na plnú kapacitu trvalo 52 minút. Na batériu sme potom prevádzkovali hodinky 2 dni. Hodinky majú krytie IP67 a naozaj vydržali krátkodobé ponorenie do vody. Na hodinkách vidíte prijaté SMS i maily, máte informáciu o prichádzajúcom hovore, ktorý môžete zdvihnúť alebo odmietnuť. Telefonický hovor sa ale odohráva len na telefóne.

Spárovať sa dajú so smartfónom s Android 4.3 a vyššie. Dobre si rozumejú s mobilnou aplikáciou Todoist na pripomienkovanie úloh. Okrem tohto sme využívali aplikácie ako časovač, stopky, batéria (maximálne biele podsvietenie displeja), Google Maps, Foursquare a pod. S takouto výbavou sa nestratíte ani v cudzom meste a pritom všetko máte na zápästí. Špeciálne aplikácie sú určené pre golfistov.

Zapožičal: Sony
Orientačná cena: 229,90 EUR (predaj sa pripravuje)

Withings Activité POP

Toto sú skutočné hodinky s mechanickými ručičkami. Navyše, výdrž na batériu (CR 2025) je až 8 mesiacov. Dajú sa spárovať s mobilnými telefónmi s platformou Android aj iOS, a to pomocou Bluetooth 4.0. Je teda jasné, že sa dosť výrazne odlišujú od ostatných hodiniek v našom teste. Zamerané sú na vyhodnotenie vašej aktivity, avšak o prichádzajúcom hovore, SMS správe alebo maile sa pomocou nich nedozviete.

Rôzne farebné vyhotovenia hodiniek Withings Activité POP

Rôzne farebné vyhotovenia hodiniek Withings Activité POP

Na hodnotenie dennej aktivity je na ciferníku vyčlenená samostatná ručička a tá ukazuje plnenie cieľa v percentách od 0 do 100. Pomocou aplikácie si môžete vybrať typ aktivity – napr. prechádzka alebo beh. Sú vodotesné a dá sa v nich monitorovať napr. aj plávanie (remienok je zo silikónu). Použiť môžete aj budík, ktorý vás zobudí vibráciou hodiniek na zápästí. A funguje to naozaj dobre. Dvojitým poklepaním prsta po displeji sa na ciferníku zobrazí čas, na ktorý je aktuálne nastavený budík. Ak máte hodinky na ruke aj počas spánku, monitoruje sa jeho priebeh. Viete, ako dlho ste spali, a aký hlboký bol váš spánok. Hodinky pritom rozpoznajú kedy zaspíte, nemusíte ich na to nastavovať. Aplikácia Health Mate vám aj odporučí, ako zdravo žiť – napr. po večeri nám navrhla, aby sme sa ešte na chvíľu poprechádzali.

Mechanické ručičky majú z inteligentných hodiniek len Activité POP

Mechanické ručičky majú z inteligentných hodiniek len Activité POP

Hodinky existujú vo viacerých farbách (šedá, modrá a piesková) a v princípe spájajú tradičný vzhľad hodiniek a modernú technológiu. Hodinky sme skúšali aj pri našich cestách v rôznych časových zónach a je veľmi pohodlné, že ručičkové hodinky nemusíte prestavovať – Activité Pop preberajú čas zo spárovaného smartfónu. Ocenili sme, že hodinky sú veľmi ľahké na ruke (37 gramov). Na náš vkus nám však synchronizácia hodiniek s telefónom trvala príliš dlho. Activité POP sa dajú prepojiť s ostatnými snímačmi od firmy Withings – inteligentnou váhou alebo meračom tepu.

Cena: 149,90 EUR
Zapožičal: iStores.sk

Ďalšie hodinky pripravované na náš trh

Vyskúšali sme si aj ďalšie hodiny, ktorých predaj na Slovensku sa pripravuje. Prvé z nich sú ASUS VivoWatch. Tieto hodinky sú stavané na dlhodobú výdrž na batériu až 10 dní, pritom dokážu monitorovať tep srdca, sledovať spánok a zobraziť UV index. Ponúkajú globálnu funkciu na hodnotenie kvality životného štýlu, tzv. Happiness Index. Ich krytie je IP67 a spolupracujú s vlastnou mobilnou aplikáciou HiVivo a webovou stránkou ASUS Healthcare. Počas aktivít dostávate informáciu o účinnosti cvičenia. Ľahko sa dajú sledovať aj aktuálne informácie o životnom štýle členov rodiny či priateľov, ktorí tiež nosia zariadenie ASUS VivoWatch, a to bez ohľadu na to, kde v skutočnosti žijú. Cena týchto hodiniek je 159 eur a mali sme ich požičané od spoločnosti ASUS Slovensko.

Hodinky ASUS VivoWatch dokáže pracovať na batériu 10 dní a merajú aj UV žiarenie

Hodinky ASUS VivoWatch dokáže pracovať na batériu 10 dní a merajú aj UV žiarenie

Exkluzívne sme mali aj model BASIS PEAK s logom Intel Inside a sú to naozaj zaujímavé hodinky. Hodinky prichádzajú v nie práve najlákavejšom dizajne, ale zato po stránke snímačov sú vybavené nadštandardne. Obsahujú presný merač tepu, ďalej vám zmerajú počet krokov, a to tiež presne. K dispozícii máte aj počet spálených kalórií a zariadenie dokáže monitorovať kvalitu spánku. Neobsahujú snímač GPS a mapu prejdenej trasy si na hodinkách nezobrazíte. Nemajú ani jedno mechanické ovládacie tlačidlo, spoliehajú na gestá dotykmi prsta na displeji. Ten je monochromatický, s čitateľnosťou údajov na dennom svetle nie je žiadny problém. Súčasťou dodávky je špeciálna dokovacia stanica, ktorá sa pripája na USB port. Počas testu sme dosiahli asi 4-dňovú výdrž na jedno nabitie batérie. Cena hodín je podľa výrobcu 199 dolárov a mali sme ich zapožičané od firmy Intel.

Basis Peak sú hodinky pre športovcov, ktorí chcú presne zmerať pulz a počet krokov

Basis Peak sú hodinky pre športovcov, ktorí chcú presne zmerať pulz a počet krokov

No a požičali sme si aj hodinky Apple Watch. Tie používajú vlastný operačný systém WatchOS a fungujú len s telefónmi iPhone. Existuje viacero verzií, najlacnejšia verzia Apple Watch Sport za 399 eur obsahuje gumený remienok  a uhlopriečka ciferníka je 38 mm. Displej existuje v dvoch veľkostiach – 38 mm a 42 mm.

Tieto hodinky nájdu najlepšie uplatnenie pri športovaní, v obmedzenom režime sa dajú používať aj bez iPhone. Zabehať si naozaj môžete aj bez telefónu a budete mať informácie o prejdenej vzdialenosti. Ak máte so sebou smartfón, potom využijete napr. aplikáciu Runtastic. Hodinky vás celkovo motivujú k aktivite, nemôžete teda dlho sedieť a ak budete svedomite plniť predpísané ciele, dostane odznaky a ocenenia. Na zadnej strane hodiniek je snímač na meranie tepu srdca.

Hodinky Apple Watch boli u nás v redakcii a vzbudili zaslúženú pozornosť u majiteľov iPhonov

Hodinky Apple Watch boli u nás v redakcii a vzbudili zaslúženú pozornosť u majiteľov iPhonov

Pracovné rozhranie hodiniek je plné ikon, ktoré ovládate dotykom alebo kolieskom na pravej strane hodín. Je to vcelku jednoduché a prehľadné, ako to už býva u Apple zvykom. Výrobca hovorí o 2-dňovej výdrži, nám hodinky vydržali jeden deň. Veľa závisí od spôsobu používania, ale keď hodinky naozaj využívate, z batérie celkom rýchlo ubúda. Nabíjačka sa pripája k hodinkám bezdrôtovo, musíte ju ale nosiť na cesty so sebou. Remienok sa dá vymieňať, a to za iné (Apple) remienky. Efektný je systém zaheslovania hodiniek – ak máte hodiny na ruke, heslo zadáte len raz a neskôr hodinky budú pýtať heslo až keď dáte hodinky z ruky dole. To je šikovné riešenie. Hodinky sme mali zapožičané od spoločnosti iStores.sk.

Verdikt touchIT

Víťazom nášho testu sú hodinky Garmin vívoactive, kvôli ich univerzálnosti, podpore oboch platforiem a možnosti vyhodnotenia aj bez smartfónu. Možno by to chcelo ešte o kúsok vylepšiť dizajn, ideálne do kruhového tvaru. Samsung Gear S sú hodinky s najlepšou technologickou výbavou, ale fungujú len s mobilnými telefónmi Samsung Galaxy. Najkrajší dizajn mali kovové hodinky Sony SmartWatch 3 s platformou Android Wear. Tie aj pomerne dlho vydržia pracovať na batériu. Motorola Moto 360 majú kruhový dizajn a dobre sa nosia. Problémom môže byť nižšia výdrž na batériu a tiež rozmernejšia dokovacia stanica. Withings Activité POP sú dizajnové inteligentné hodinky, úplne iné ako všetky ostatné. Výdrž na batériu viac ako pol roka, mechanické ručičky a tradičný vzhľad sú výhodou, ale chýbali by nám notifikácie o prichádzajúcom hovore.

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.