Inteligentné hodinky Fitbit Versa sme si v redakcii TOUCHIT obľúbili. Majú kompaktné rozmery, jednoduchý dizajn a výborne sa nosia.

Takisto majú pokročilé fitness funkcie, môžete pomocou nich platiť cez NFC a obsahujú aj úložisko pre vašu hudbu. Nie sú ani prehnane drahé a majú slušnú výdrž na úrovni 4 až 5 dní.

Faktom je, že model Versa otvoril spoločnosti Fitbit dvere do sveta inteligentných hodiniek. Predošlé pokusy totiž neboli veľmi úspešné. Fitbit teraz uvádza na trh odľahčenú verziu hodiniek, ktorá si zachováva dizajn, avšak prišla o niektoré funkcie v snahe znížiť cenu zariadenia.

Verzia Lite sa v porovnaní s plnohodnotnou Versou líši najmä absenciou platieb cez NFC a úložiska pre hudbu. Prvá funkcia môže niekomu chýbať – platby cez Fitbit Pay už na Slovensku podporujú 365.bank a Poštová banka. Avšak absenciu úložiska pre hudbu nevnímame až tak kriticky. Štandardná Fitbit Versa totiž nedisponuje kvalitným Bluetooth pripojením a prehrávanie hudby do pripojených slúchadiel často sprevádzali výpadky. Tento problém sme mali na viacerých slúchadlách, v prípade hodiniek Garmin Forerunner 245 Music všetko fungovalo bez problémov.

Vo výbave hodiniek Versa Lite nenájdete ani funkciu Fitbit Coach, čo je aplikácia, ktorá vám radí, ako máte cvičiť. Ani jej absenciu nepovažujeme za veľkú stratu. Fitbit Coach síce aktívne používame, avšak vždy si necháme cviky zobraziť na smartfóne. Je to pohodlnejšie. Versa Lite neobsahuje Wi-Fi pripojenie, ktoré štandardný model využíva primárne na prenos hudby a neponúka štatistiky pre jednotlivé kolá pri behaní alebo bicyklovaní a nepočíta schody.

Rozdiel v cene medzi Fitbit Versa a Versa Lite je oficiálne 40 eur, avšak hodinky Versa dnes bežne kúpite za 179 eur. Versa Lite sa predávajú za 159 eur, cenový rozdiel je teda reálne 20 eur. A v takomto prípade by sme si priplatili za štandardný model.

V prípade vyššieho cenového rozdielu sú však hodinky Versa Lite lákavé. Majú pekný a jasný farebný displej s dobrou čitateľnosťou aj na priamom slnku a ponúkajú pokročilé fitness funkcie. Podobne ako Inspire HR, aj Versa Lite rátajú niektoré aktivity ako kroky a nemajú samostatné GPS – na presné určovanie polohy používajú spárovaný smartfón, ak je k dispozícii. Funkcionalita oboch noviniek od Fitbitu je do veľkej miery podobná, Versa Lite však ponúka väčší displej, takže čítanie notifikácií je pohodlnejšie a môžete na ne aj reagovať, ak máte Android smartfón.

Fitbit Versa Lite 
Typ a veľkost displeja1,34″, LCD, 300 × 300 px
Automatické / manuálne monitorovanie aktivityÁno / áno
BarometerNie
GPSNie
Odolnosť voči vode5 ATM
NFC platbyNie
Výdrž batérieAž 5 dní
Extra funkciePomocník na dýchanie
Cena (eur)159
thumbs-up-icon

Výhody

  • pohodlne sa nosia
  • elegantný a minimalistický dizajn
  • pekný displej s dobrou čitateľnosťou

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • rozdiel v cene oproti štandardnému modelu Versa je iba 20 eur
  • nepodporujú NFC platby

Verdikt

Fitbit Versa Lite je odľahčený model hodiniek Versa. Rozdiel v cene je v obchodoch 20 eur, pričom Versa Lite neponúka NFC platby či úložisko na hudbu. Ak by bol cenový rozdiel vyšší, nad Versou Lite by sme premýšľali, avšak v takomto prípade by sme si asi priplatili za štandardný model.

Cena: 159 eur

Zapožičal: Fitbit