Do redakčného testu sa nám dostal najnovší model športovo-univerzálnych hodiniek z modelového radu fēnix.

Model fēnix 5X Plus je nástupcom veľmi dobre vybaveného modelu fēnix 5X. V tejto recenzii sa zameriame aj na hlavné rozdiely medzi nimi, ako aj vylepšenia, ktoré Garmin tentokrát v novinke pripravil.

Po dizajnovej stránke má modelový rad fēnix svoj charakteristický vzhľad už niekoľko rokov a vykonané zmeny sú častokrát rozpoznateľné iba pre tých, ktorí tieto nekompromisné hodinky používajú. Podobne sú na tom dizajnové zmeny aj v prípade modelu fēnix 5X Plus. Na prvý pohľad nie sú takmer rozpoznateľné od predchodcu a aj tentokrát ide iba o malé kozmetické úpravy lunety, remienka a niektorých farebných detailov.

Garmin fēnix 5X naľavo, Garmin fēnix 5X Plus napravo

Hodinky majú rozmery 51 × 51 × 17 mm, pričom je potrebné počítať s tým, že fēnix 5X Plus sú pomerne robustné a s hmotnosťou 98 gramov (overené) ich na ruke jednoducho budete cítiť. Na ochranu displeja sa použilo zafírové sklíčko a práve to zabráni nechceným škrabancom aj pri drsnejších outdoorových aktivitách. Silikónový remienok je veľmi pohodlný a pevný. V prípade nami testovanej verzie sme mali v balení aj kvalitný kožený remienok, ktorý dodá hodinkám elegantný vzhľad a pokojne si ich môžete vziať aj k obleku. Remienky je možné meniť veľmi rýchlo a to bez použitia náradia, vďaka patentu QuickFit.

QuickFit náramky umožňujú rýchlu výmenu bez náradia

Ovládanie fēnix 5X Plus je veľmi pohodlné a presné. Keďže ide o outdoorové hodinky, tak stávkou na istotu je ovládanie výhradne pomocou tlačidiel. Dotykový displej pri tomto type hodiniek býva skôr na škodu a novinku od Garminu budete môcť pohodlne ovládať aj v rukaviciach alebo s mokrými rukami.

Na ovládanie je možné používať päť tlačidiel, pričom tie sú aj programovateľné, takže je im možné priradiť rýchlu akciu, ktorou jedným stlačením tlačidla môžete vyhľadať napríklad GPS alebo môžete spustiť synchronizáciu cez Wi-Fi. Po skončení aktivity a po rozpoznaní polohy a Wi-Fi siete, sa automaticky odovzdajú údaje z hodiniek do používateľského profilu mobilnej aplikácie Garmin Connect. Pre prvotné nastavenie hodiniek je potrebné použiť desktopovú aplikáciu Garmin Express, ktorú použijete iba na niekoľko základných nastavení, inak plne postačí používať prepracovanú aplikáciu Connect pre iOS a Android

Farebný displej svojou kvalitou prekvapí a vďaka rozlíšeniu 240 × 240 pixelov a antireflexnému povrchu je dobre čitateľný za všetkých podmienok. Displej sa nezľakne ani priameho slnečného svetla a práve vtedy je najjasnejší a doslova žiari. To aj presne vyjadruje filozofiu Garminu, ktorý chce prinášať hodinky pre čo najpohodlnejšie používanie, hlavne v exteriéri. Oproti konkurencii nepotrebujete počas dňa používať prisvetlenie na to, aby ste dokázali prečítať požadované informácie. Prispôsobiteľné osvetlenie využijete iba v noci a je úplne postačujúce na pohodlné sledovanie údajov na 1,2-palcovom displeji.

Zásadné vylepšenia sa udiali vo vnútri

Pokiaľ sa pozrieme na smart funkcionalitu, tak aj v tomto smere ponúkajú fēnix 5X Plus všetko potrebné a poskytnú aj náročnému používateľovi všetko, čo očakáva od smart hodiniek. Samozrejmosťou sú notifikácie o prichádzajúcich správach, mailoch, hovoroch, notifikáciách z kalendára, rôznych aplikácií a mnoho ďalšieho. Medzi hlavné vylepšenia môžeme zaradiť podporu prehrávania hudby priamo z internej pamäte, alebo najobľúbenejších hudobných služieb Deezer a Spotify.

Boli sme prekvapení kvalitou reprodukcie a pripojenie počas prehrávania playlistov zo Spotify bolo stabilné, bez rušenia. Pre využívanie Spotify je potrebné mať aktívny Premium účet a do hodiniek si môžete stiahnuť aj 500 skladieb vo formáte mp3. Ovládanie prehrávania hudby sa oproti predchodcovi mierne zmenilo, ale stále nie je úplne intuitívne aj keď je už badať zlepšenia. Bezdrôtové slúchadlá si pohodlne prepojíte priamo s hodinkami a takisto sme nezaznamenali žiadne problémy so stabilitou pripojenia, či párovaním.

Ďalším dôležitým vylepšením oproti predchodcovi je prepracovanie používateľského prostredia, ktoré je po novom krajšie a hlavne rýchlejšie. Prechod medzi aplikáciami a widgetmi je teraz citeľne rýchlejší. Na podrobné prispôsobenie hodiniek Garmin fēnix 5X Plus využijete bohatú ponuku obchodu aplikácií – Obchod Connect IQ. Ponuka sa neustále rozširuje a pomocou nej tak môžete zmeniť vopred nastavený vzhľad hodín, aplikácií, prípadne sťahovať a upravovať dátové polia pre rôzne športy a aktivity.

Svoje personalizované položky môžete ukladať do 16 GB internej pamäte, kde nájdete aj navigáciu s predinštalovanými TOPO mapami celej Európy a predprípravu na bezkontaktné platby Garmin Pay. V prípade navigácie budete limitovaní iba veľkosťou displeja, takže k tomu je prispôsobené aj ovládania a celková ponuka, inak vydarenej navigácie.

Garmin fēnix 5X (naľavo) iba s optickým senzorom tepu, Garmin fēnix 5X Plus (napravo) je doplnený o nový senzor PULSE OX. Napravo je pri oboch modeloch vidieť nabíjací port

Rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým

V prípade porovnania lokalizácie navigačných satelitov medzi modelmi 5X a 5X Plus musíme oceniť niekoľko násobne rýchlejšie načítanie polohy pri modeli 5X Plus. Celkovo boli rýchlejšie aj reakcie na zmeny tempa, ako aj citlivejšie meranie tepu. Vo výsledných hodnotách neboli zaznamenané v medzigeneračnom porovnaní žiadne rozdiely. Počas testu sme sa spoliehali iba na optický senzor tepu a hodnoty boli zaznamenané v oboch prípadoch úplne rovnako. Rozdiel pri modeli 5X Plus bol spozorovaný iba vo vyššej citlivosti a rýchlejšej zmene hodnôt.

Mierna odchýlka nastala pri zaznamenávaní vzdialenosti, kde na 5 km trase vznikol rozdiel 70 metrov. Tá bola spôsobená zbehom mimo pokrytia GPS signálom, kedy pri modeli 5X Plus opätovná lokalizácia satelitov prebehla rýchlejšie a vo výsledku presnejšie meranie je spôsobené aj podporou nového satelitného systému Galileo, ktorý dopĺňa GPS a GLONASS.

K GPS záznamu nadmorskej výšky sa pridávajú aj údaje z výškomera a taktiež aj z barometra, pre čo najpresnejšie výsledky. Kombináciu A (výškomer), B (barometer) dopĺňa aj C (kompas), ktorý vám nájde správny smer aj v náročnom horskom teréne. Pre detailné sledovanie nadmorskej výšky v reálnom čase poslúži aj nová funkcia CLIMBPRO.

Vďaka vysokocitlivým prijímačom dokážu Garmin fēnix 5X Plus poskytovať informácie o vzdialenosti, tempe, rýchlosti, čase, výške a ďalších hodnotách, a to za každých podmienok a rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým.

Po pripojení kompatibilného ANT+ príslušenstva a externých senzorov, môžete vyťažiť z fēnix 5X Plus ešte viac a získať aj pokročilé metriky, ktoré využijú všetci nadšenci behania. Vďaka tejto možnosti a hrudnému pásu HRM-Run (extra príslušenstvo) aj zistíte, ako vysoko dvíhate počas behu nohy od zeme, alebo spoznáte aj pomer zaťaženia ľavej a pravej nohy. Tieto funkcie sú užitočné hlavne pre zvýšenie efektivity a zlepšenie bežeckej techniky. 

Batéria s veľkým Plus

U väčšiny smart hodiniek sa doba používania na jedno nabitie vyjadruje iba v hodinách. V tomto ohľade je Garmin oveľa ďalej. Pri celodennom používaní, so zapnutými smart funkciami a monitorovaním pulzu, vydržia na jedno nabitie až 20 dní. Pri bežnom tréningovom nasadení s GPS a optickým pulzomerom je to 20 hodín. Pri vyššom zaťažení nám počas hodinového behu, kedy sme mali zapnuté GPS, optický snímač pulzu a permanentné podsvietenie, ubudlo zo 100 %, rovných 10 %.

Po odložení hodiniek sa cez noc odpočítalo ďalšie percento. Počas dňa sa spotreba štandardne pohybovala okolo 3 – 5 %, pričom bolo zapnuté monitorovanie tepu a Bluetooth pripojenie k smartfónu. Pri zázname aktivít s GPS v režime UltraTrac, dosiahnete na jedno nabitie výdrž až 70 hodín, takže pokiaľ sa chystáte na ultra maratón, tak aj na ten sú nové „garminy“ pripravené. 

Garmin fēnix 5X Plus naľavo, Garmin fēnix 5X napravo

Najnovšia generácia hodiniek zo série Garmin fēnix získava do výbavy aj nový optický senzor PULSE OX, ktorý zabezpečuje presné meranie saturácie krvného hemoglobínu kyslíkom. Kontrola úrovne kyslíka v krvi pri používaní hodiniek pomôže sledovať reakcie tela na zvýšenú fyzickú aktivitu, napríklad vo vysokohorskom prostredí. 

Počas tréningu je možné priamo na displeji hodiniek kontrolovať aj pozíciu partnerov skutočných alebo aj virtuálnych, tréningových plánov, ako aj mnoho ďalších užitočných údajov. K podrobnému záznamu vzdialenosti a rýchlosti sa pridáva aj jeden z najlepších ukazovateľov aeróbnej vytrvalosti – ide o maximálne využitie kyslíka VO2 max. S hodinkami Garmin fēnix 5X Plus, vás nezastaví už žiadna výzva, nech si ich zoberiete kamkoľvek. Garmin sa s modelom fēnix 5X Plus vzdialil konkurencii a opäť potvrdzuje pozíciu lídra.

thumbs-up-icon

Výhody

  • Nekompromisná športová výbava
  • Smart funkcionalita
  • Displej bez konkurencie
  • Podpora hudobných online služieb
  • Výdrž batérie
  • Rýchlosť prostredia
  • Prepracovaná aplikácia pre mobilné zariadenia

thumbs-down-icon

Nevýhody

  • Vyššia hmotnosť
  • Vyššia cena

Cena: 849,90 eur, model s hnedým koženým remienkom 899,90 eur

Zapožičal: Garmin

Prečítajte si aj:

Garmin vívoactive 3 – športové hodinky s transflexným displejom

Značky:

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.