Hodinky Galaxy Watch sa zmenia, konkrétne sa teda zmení používateľské prostredie. Samsung vyvíja jednotnú platformu pre smartfóny a hodinky spolu s Googlom.

Veľtrh MWC prebieha aj keď prevažne vo virtuálnej podobe. Samsung na špeciálnej tlačovej konferencii ukázal nové používateľské rozhranie One UI Watch. Jeho cieľom je prepojiť platformu hodiniek a smartfónov tak, aby vám tieto zariadenia spolu fungovali lepšie. Doteraz to bolo tak, že používateľské prostredie hodiniek Galaxy Watch založené na operačnom systéme Tizen si s Androidom na smartfónoch rozumelo vo veľmi obmedzenej miere.

Nové hodinky, ktoré nikto nevidel

Samsung síce nové hodinky na MWC neukázal, tie sa objavia niekedy počas tohto leta na akcii Unpacked, ale ukázal ako pekne funguje prepojenie aplikácií. Ak si nejakú aplikáciu nainštalujete na smartfón, automaticky sa vám nainštaluje aj na hodinky (ak táto verzia existuje) a aplikácie vzájomne spolupracujú. Nastavenie budíku na smartfóne nastaví budík aj na hodinkách, duálny čas pri pobyte v zahraničí na smartfóne sa prenesie aj do hodiniek. A keď naopak cez hodinky zablokujete nejaký prichádzajúci hovor alebo správu, zostane toto číslo zablokované aj v telefóne. Ponuka Settings sa viac bude viac podobať na to, čo poznáte z telefónu.

Ekosystém Samsung Galaxy zariadení

Cieľom je konzistentný vzhľad a zážitok vo všetkých zariadeniach a softvéri spoločnosti Samsung a zatiaľ to vyzerá veľmi efektne. Pekné, až by sa žiadalo opýtať, prečo to tak dlho trvalo, pokým sa takého funkcie objavili. O platbách cez hodinky síce nepadlo na tejto tlačovej konferencii ani slovo a pýtať sa nedalo, ale usudzujeme, že sa aj na Slovensku (bez služieb Samsung Pay) bude dať zaplatiť cez Google Pay. Zatiaľ je to však len náš súkromný odhad, Samsung v tomto smere nič nepotvrdil.

Ekosystém ako sa patrí

Samsung už pri predstavovaní nových slúchadiel zhruba pred rokom ukázal, že to myslí so vzájomným prepojením Galaxy zariadení skutočne vážne, podobne ako má napr. Apple. Vtedy sme videli ako na úplne nových zariadeniach existuje možnosť pri prezeraní filmu na tablete so spárovanými slúchadlami je možné prebrať hovor prichádzajúci na Galaxy telefón práve na zostave tlablet-slúchadlá. Na čas hovoru sa prehrávanie filmu zastaví a po jeho ukončení pokračujete v jeho sledovaní. Šikovné, akurát na to treba skutočne nové tablety, smartfóny aj slúchadlá, smerom dozadu takto funkcionalita nebude.

Aj aplikácie tretích strán + dlhšia výdrž

To, že sa Samsung spojil s Googlom má výsledok aj v tom, že do prostredia Galaxy Watch budete môcť integrovať aj aplikácie tretích strán, ktoré sú v obchode Google Play. Konkrétne sa na Galaxy Watch spustiť napr. Adidas Running, GOLFBUDDY Smart Caddie, Strava alebo Swim.com či Sleep Cycle. Rovnako na hodinkách budete môcť využiť Spotify či YouTube Music alebo Google Mapy. Inými slovami, na podivný obchad s aplikáciami WearOS budete môcť pomaly zabudnúť. To však len pri nových hodinkách Galaxy Watch, nie tých starších.

Podstatné je, že Samsung tvrdí, že nové používateľské prostredie zmení aj doterajšiu bolesť hodiniek – pomerne krátku výdrž. Na realitu si budeme musieť počkať do leta, Samsung nič konkrétne k predĺženiu výdrže neuviedol.

Nové ciferníky

Videli sme však nový nástroj na tvorbu ciferníkov, ktorý je určený pre vývojárov a objaví sa už tento rok. Vo výsledku by ste mali mať ako používateľ hodiniek možnosť podstatne širšieho nastavovania ciferníka hodiniek. Zatiaľ nie je jasné, či budú súčasné rozhrania hodiniek so systémom Tizen alebo Wear OS fungovať s novým operačným systémom alebo hodinkami One UI Watch, ale aj súčasné možnosti boli výrazne obmedzené, takže akékoľvek vylepšenie je tu vítané.

Nový nástroj na tvorbu ciferníkov.

Nový nástroj na tvorbu ciferníkov. Zdroj: Samsung

Je vás telefón skutočne zabezpečený?

V ďalšej časti prezentácie sa Samsung venoval zabezpečeniu telefónu pomocou jeho systému Knox spolu s nedávnom predstavenou vrstvou Knox Valut. Aj v tomto prípade si Samsung nechal poradiť a aj pri bezpečnosti sa spojil s Googlom. Výsledkom je prepojenie zabezpečenia samotného operačného systému Android a vlastného systému Knox. Znamená to zabezpečený priečinok, do ktorého sa nedostane nikto s výnimkou majiteľa telefónu. Sem si môžete ukladať citlivé dokuementy a fotky a máte istotu, že ani po prelomení zabezpečenia samotného telefónu sa sem útočník nedostane.

Zdroj: Samsung.com, The Verge, vlastné

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.