Zariadenia na sledovanie zdravotného stavu, výkonov pri športe, ale aj bežnom živote, sú v obľube.

Keď na prehľadných grafoch vidíte, ako to vlastne s vaším životom je, podvedome sa začnete správať rozumnejšie. Je totiž inšpirujúce sledovať žiadaný pokles váhy alebo nárast svalovej hmoty, podobne ako prehľad o tom, ako funguje vaše srdce a čo ste pre seba počas dňa urobili.

garmin_vivosmart_strap_web2016_3_nowat

Vívosmart HR je teraz vybavený úplne novým pulzometrom

Práve na takéto zariadenia sa zameriava aj Garmin. Prinášame vám test inteligentného náramku Garmin vívosmart HR a inteligentnej váhy Garmin Index Smart Scale. Určené sú na používanie pre športovcov, či už rekreačných alebo tých, ktorí sa športu venujú naozaj intenzívne.

Náramok Garmin vívosmart HR

Vívosmart HR predstavuje monitor aktivity na vašom zápästí. Je vybavený pulzomerom, ktorý sleduje váš pulz počas celého dňa. Ocenili sme dotykový displej, ktorý je dobre čitateľný na slnku aj v tme. Spojiť ho môžete s osobným počítačom, ale lepšie je prepojenie so smartfónom, aby ste si mohli kedykoľvek pozrieť podrobnejšie výsledky. Garmin vívosmart HR počíta kroky, počet prejdených poschodí a presne meria čas športovej aktivity. Na meranie prejdených poschodí používa zabudovaný barometer. Ak náramok nosíte nepretržite, máte záznam o pulze 24/7 – počas oddychu sa meria raz za 5 minút, pri behu každú sekundu. Ak máte vívosmart HR spojený so smartfónom, na jeho displeji sa zobrazujú SMS, prichádzajúce hovory, emaily a iné upozornenia. Hodinky tiež zobrazujú predpoveď počasia pre aktuálnu lokalitu a hodinky môžete použiť na diaľkové prehrávanie hudby z pripojeného smartfónu (nevidíte však názov prehrávanej pesničky). Vo výbave náramku nie je GPS prijímač, treba využiť GPS zo smartfónu.

Na ovládanie vívosmart HR stačí pohyb prsta a odozva displeja je presná a okamžitá. V pravej časti náramku je ešte dotykové tlačidlo, ktorým prechádzate do režimu športovej činnosti, spustia sa stopky a meria sa počet spálených kalórií, vzdialenosť, pulz a pod. Rovnako sa takto dostanete k  stavu Nerušiť alebo prehľadu nastavených budíkov. Namerané údaje sa automaticky synchronizujú s aplikáciou. Pri inštalácii náramku si vyberáte, či budú údaje na ňom zobrazené vertikálne alebo horizontálne. Výborná funkcia je aj vyhľadanie strateného smartfónu cez hodinky – smartfón vtedy zvoní plnou intenzitou a bliká bleskom fotoaparátu.

Na displeji vidíte jasne namerané údaje o počte krokov, pulze a peši prejdených poschodiach

Na displeji vidíte jasne namerané údaje o počte krokov, pulze a peši prejdených poschodiach

V mobile (Android alebo iOS) vidíte potom v aplikácii Garmin Connect prehľad vášho dňa, ale aj to, ako ste spali. Získate prehľadný graf o kvalite spánku. Môžete plánovať svoj pokrok napr. pri znížení hmotnosti a zdieľať ho napr. na Facebooku. Ak dlhšie sedíte a nehýbete sa počas dňa viac ako hodinu, náramok vás dosť citeľnou vibráciou na tento stav upozorní. Stačí sa chvíľu poprechádzať a vaše telo sa vám odmení.

Údaje namerané pulzomerom vo vívosmart HR sme porovnávali s lekárskym prístrojom v pokojovom stave a nameraná odchýlka bola do 5 %. Zabudovaný Elevate pulzomer tak považujeme za presný.  Výdrž na batériu je reálne okolo 5 dní, na nabíjanie je určený špeciálny kábel s pripojením cez USB. Ten umožňuje aj spojenie s počítačom. Náramok môžete spojiť aj s aplikáciou MyFitnessPal na sledovanie príjmu stravy. Náramok je prirodzene prepojený s celým ekosystémom Garmin. Údaje z pulzomera tak môžete poskytovať iným Garmin zariadeniam a cez vívosmart HR môžete ovládať kameru VIRB XE.

Náramok je robustný. odoláva vode, môžete sa v ňom sprchovať, ale s ním aj plávať. Nezľakne sa blata ani občasných pádov na zem. Predáva sa v čiernej, modrej a purpurovej farbe.

Inteligentná váha Garmin Index Smart

Toto je produkt, na ktorý sme dlhšie čakali. Je to osobná váha s možnosťou pripojenia cez Wi-Fi a automatickou synchronizáciou nameraných údajov do vášho profilu na účte Garmin Connect. Namerané údaje vidíte v aplikácii na mobile alebo na stolnom počítači. Takto môžete reálne sledovať váš pokrok a musíte údaj o hmotnosti zadávať do aplikácie manuálne. Váha dokáže rozpoznať 16 rôznych používateľov (podľa ich váhy) a údaje o ich telesnej kompozícii odošle priamo do príslušných profilov. Ak chcete zistiť okrem hmotnosti aj ďalšie údaje, potrebujete mať Garmin profil.

Inteligentná váha vás nielen zváži, ale povie vám o vašom tele ďaleko viac. Všetko potom pošle do aplikácie

Inteligentná váha vás nielen zváži, ale povie vám o vašom tele ďaleko viac. Všetko potom pošle do aplikácie

Index Smart váha vás odváži, odmeria Body Mass Index (BMI), percento telesného tuku, vody v tele, kostí a svalovej hmoty. Na váhe by ste mali stáť bosí, keďže pri meraní prechádza telom malý elektrický prúd. Všetky údaje sa zobrazujú na dobre čitateľnom LCD displeji. Váha sa predáva v bielej alebo čiernej farbe a vyzerá veľmi elegantne. Poháňa sa 4 AA batériami.

Ak naozaj chcete dosiahnuť pokrok vo vašom zdravotnom stave, ideálne je mať obe zariadenia. Náramok spojený so smartfónom vás informuje o tom, ako je to s vaším pohybom počas dňa a spánkom v noci a keď sa večer odvážite, bude to reálny dôkaz o tom, že postupujete správne.

Cena: náramok vívosmart HR – 149,90 EUR, váha Smart Index – 169,90 EUR

Zapožičal: www.Garmin.sk

Tento článok vyšiel aj v tlačenom februárovom vydaní touchIT č. 1/2016, preto sa niektoré skutočnosti uvedené v článku môžu odlišovať oproti aktuálnemu dátumu publikovania.

Značky:

Ondrej Macko

Ondrej Macko
Ako novinár pracujem už od roku 1990. Teraz sa zaoberám mobilnou komunikáciou, multimédiami a vyhotovovaním videorecenzií.