Výborné fitness funkcie

Začnime fitness funkciami, keďže tie budú pre potenciálnych záujemcov asi rozhodujúce. Hodinky Fitbit Versa neustále merajú tep, počítajú kroky, poschodia, prejdenú vzdialenosť, sledujú aktivitu a snažia sa ju automaticky rozpoznať, počítajú dobu kontinuálnej aktivit a odhadujú spálené kalórie. Meranie tepu si môžete podľa potreby vypnúť, jeho non-stop meranie je však výborná pridaná hodnota. Praktické je, že hodinky merajú tep naozaj neustále a to teda aj počas oddychovania – niektoré zariadenia kvôli úspore batérie merajú kontinuálne tep iba počas cvičenia.

Fitbit Versa tiež ponúkajú analýzu spánku, pričom poskytujú pomerne detailné informácie a okrem ľahkého a hlbokého spánku vedia určiť aj REM fázu. To je fáza spánku, kedy ľudia snívajú. Presnosť údajov, ktoré hodinky merajú, je náročné jednoznačne zhodnotiť, nakoľko sme nemali k dispozícii medicínske zariadenia, s ktorými by sme namerané údaje porovnali. Avšak minimálne tep, kroky, prejdená vzdialenosť a doba aktivity zodpovedali očakávaným hodnotám.

V prípade merania tepu sme si všimli občasné odchýlky medzi prechodom z nízkej aktivity do intenzívnej aktivity, zväčša sa však zobrazovaná hodnota tepu rýchlo zrovnala. Tiež treba myslieť na to, že hodinky treba mať silno pritiahnuté okolo ruky, pár milimetrov od zápästia, aby bolo meranie podľa možnosti čo najpresnejšie.

Oficiálna aplikácia je prehľadná a s pekným dizajnom

Naučia vás dýchať aj cvičiť

Fitbit Versa obsahujú 3-osový akcelerometer, 3-osový gyroskop, optický snímač tepu, altimeter na meranie nadmorskej výšky, senzor okolitého osvetlenia, SpO2 senzor, Wi-Fi anténu a už spomenuté NFC. Zabudované GPS tieto hodinky neobsahujú, presné určenie lokality počas cvičenia zabezpečuje prepojenie so smartfónom – ak ho máte pri sebe. Ak chcete Fitbit hodinky s GPS čipom, k dispozícii je Ionic.

Fitbit Versa podporujú sledovanie niekoľkých druhov cvičenia, ako je behanie, bicyklovanie, plávanie, posilňovanie a bežecký pás. Ďalšie typy cvičení si môžete sami zadefinovať v nastaveniach pomocou mobilnej aplikácie, ktorá je špičkovo spracovaná a poteší najmä prehľadným rozhraním. Cez aplikáciu si môžete zaznamenávať hmotnosť, jedlo, vypité tekutiny počas dňa a ženy si môžu sledovať aj svoj menštruačný cyklus a s tým súvisiace symptómy. Je to praktické.

Z hľadiska fitness funkcií treba spomenúť aj dve špeciálne aplikácie, ktoré sú súčasťou systému FitbitOS. Aplikácia Relax vám pomôže so správnym dýchaním, aby ste sa uvoľnili a aplikácia Coach zobrazuje cvičebné plány s inštrukciami pre jednotlivé cviky priamo na displeji hodiniek. Nakoľko je táto funkcia prínosom si musí zvážiť každý sám, nie všetci chcú medzi cvičeniami kontrolovať hodinky, že čo majú robiť ďalej. Coach ponúka personalizované tréningy, pre plnohodnotné využitie tejto funkcie je vhodné zvážiť prémiové predplatné služby. Tá je mimochodom dostupná aj ako samostatná aplikácia Fitbit Coach, môžete ju vyskúšať aj bez používania Fitbit zariadení.

Hodinky vám pomôžu správne dýchať, aby ste sa uvoľnili

Slabšia ponuka aplikácií a notifikácie bez interakcie

Operačný systém FitbitOS obsahuje zopár predinštalovaných aplikácií. Praktická je aplikácia Počasie či prehrávač hudby. Do hodiniek môžete skopírovať pesničky z počítača, k dispozícii je aj oficiálna aplikácia pre Deezer s podporou offline režimu. Ostatné hudobné služby zatiaľ Fitbit nepodporuje, hodinky majú 2,5 GB voľného priestoru pre hudbu. Nechýba alarm, stopky a už spomenuté platenie pomocou NFC.

V ponuke aplikácií tretích strán nájdete kalkulačku či kalendár a tiež aj ciferníky. Tie od Fitbitu umožňujú aktivovať vždy zapnutý displej iba počas cvičenia. Niektoré ciferníky tretích strán však ponúkajú túto funkciu aj mimo cvičenia. Fitbit sa snaží rozširovať podporu aplikácií tretích strán, avšak za Wear OS či watchOS v tomto smere zaostáva. Tiež je otravné, keď si nainštalujete aplikáciu a až po jej spustení zistíte, že ide o trial verziu. A ak ju chcete používať aj po skončení skúšobného obdobia, treba zaplatiť pár dolárov prostredníctvom služby tretej strany. V tomto smere má Fitbit čo zlepšovať.

Čo sa prepojenia s telefónom týka, hodinky zobrazujú notifikácie. Neumožňujú interaktivitu, avšak v prípade pripojenia k Android telefónu je už možné využívať prednastavené rýchle odpovede pri správach. iOS toto nepodporuje. Hodinky nemajú mikrofón ani reproduktor, môžete však prijať alebo položiť telefonický hovor. Praktické je aj pripojenie k Bluetooth slúchadlám, čo sa hodí, ak chcete počúvať hudbu priamo z hodiniek.

Do budúcnosti by sme privítali, ak by Fitbit zakomponoval do svojho operačného systému aj funkciu Nerušiť. FitbitOS aktuálne ponúka možnosť vypnúť notifikácie počas spánku alebo pri cvičení a tiež ich umožňuje úplne vypnúť v prípade potreby. Takisto si môžete zapnúť alebo vypnúť automatické prebudenie displeja pohybom ruky. Ocenili by sme však nastavenie v štýle režimu Nerušiť, pomocou ktorého by sme si zadefinovali, aby sa napr. v čase od 22:00 do 7:00 automaticky vyplo budenie displeja pohybom a vypli by sa aj vibrácie alebo notifikácie úplne. Takto musíme budenie displeja ručne meniť každý deň večer aj ráno.

Systémové aplikácie pokrývajú základné funkcie

Recenzia je rozdelená do troch častí:

1. strana: Dizajn a konštrukcia
2. strana: Fitness funkcie a FitbitOS
3. strana: Verdikt a hodnotenie

1 2 3

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit