Na základe popisu útoku, ktorý zašifroval niektoré systémy spoločnosti Garmin, to už od začiatku vyzeralo na ransomware útok. 

Zatiaľ nevieme, či Garmin útočníkom zaplatil “výkupné”. Garmin okrem potvrdenia útoku informoval pomerne stroho, že údaje používateľov neboli ukradnuté a zostali bezpečne uchované. V pondelok Garmin ohlásil bezpečnostný incident, ktorý začal už 23. júla. Kybernetický útok zašifroval niektoré systémy, čo je charakteristický znak ransomware útoku. „Výsledkom bolo prerušenie mnohých online služieb vrátane funkcií webových stránok, podpory zákazníkov, aplikácií orientovaných na zákazníka a podnikovej komunikácie,“ uviedla spoločnosť.

Všetko smeruje k tomu, že za útokom stojí ransomware známy ako WastedLocker, ktorý pochádza z ruskej hackerskej skupiny známej ako Evil Corp. Podľa BleepingComputer, útočníci požadovali od spoločnosti viac ako 10 miliónov dolárov. Nie je však jasné, či Garmin súhlasil s podmienkami útočníkov. Spoločnosť odmietla poskytnúť ďalšie podrobnosti.

Garmin informuje, že neexistujú žiadne náznaky toho, že by hackeri získali akýkoľvek prístup k údajom o zákazníkoch, vrátane platobných informácií z Garmin Pay. Spoločnosť tiež postupne obnovuje dotknuté systémy a očakáva, že do niekoľkých dní sa vrátia k normálu.

Stránka stavu služieb spoločnosti teraz ukazuje, že Garmin Dive, Garmin Golf a LiveTrack sú zálohované. Prístup k databáze Garmin Connect je však stále obmedzený, čo môže mať vplyv na pomalšie spracovanie používateľských údajov.

K téme sa vyjadril aj bezpečnostný analytik spoločnosti Kaspersky Denis Legezo:

Technicky povedané, WastedLocker je cielený ransommvér, čo znamená, že útočníci, ktorí ho ovládajú, namiesto útočenia na všetky možné náhodné ciele, na ktoré majú dosah, sa sústredia na konkrétnych jedincov či spoločnosti. V prípade WastedLocker sa však zatiaľ iné známky zneužitia okrem šifrovania a žiadostí o zaplatenie výkupného neobjavili.“

Zdroj: PCMag, Kaspersky

Prečítajte si aj:

Najlepšie smartfóny do 500 eur (Leto 2020)

Peter Hupka

Peter Hupka
Každý deň sledujem aktuálne dianie v technologickom svete a vyberám tie najzaujímavejšie témy pre náš web.