K dispozícii je viacero produktových radov.

Garmin má vo svojom portfóliu obrovské množstvo inteligentných hodiniek a vybrať si tie, ktoré budú pre vás ideálne, môže byť pomerne náročná úloha. A to najmä v prípade, že si vyberáte svoje prvé hodinky od Garminu. V takom prípade môžete mať reálny problém vyznať sa v tom, čo tento výrobca ponúka.

V tomto článku a v prehľadovom videu som zosumarizoval kľúčové vlastnosti s cieľom zjednodušiť vám tak výber hodiniek. Zameral som sa najmä na základné produktové rady a ich kľúčové vlastnosti. Ak by ste mali záujem o detailnejšie informácie, nájdete ich v mojich recenziách, prípadne mi napíšte email na roman@touchit.sk.

Dôraz som kládol na generáciu Garmin hodiniek so snímačom tepu 4. generácie a 5. generácie. Tieto modely prišli na trh v priebehu rokov 2022 a 2023. Staršie modely by som ja osobne už nezvažoval.

Vo videu vysvetľujem základné rozdelenie hodiniek Garmin

Garmin Fénix 7 a Epix 2 a ich Pro verzie

Garmin Fénix 7 a Epix 2outdoorové hodinky a predstavujú vlajkovú loď v ponuke tohto výrobcu. Sú to odolné hodinky s oceľovou, resp. titánovou konštrukciou a všetkými funkciami, ktoré má Garmin vo svojom portfóliu. Potešia aj vysoko nadštandardnou výdržou batérie a podporou ukladania mapových podkladov pre používanie v offline režime.

Fénix 7 a Epix 2 sa primárne odlišujú typom použitého displeja. Fénix 7 majú transflexný dotykový displej, Epix 2 majú dotykový AMOLED displej. Druhou odlišnosťou je podpora solárneho nabíjania – Fénix 7 kúpite aj vo verzii Solar.

Bez ohľadu na veľkosť či model, Fénix 7 a Epix 2 sú hodinky, ktoré si vyberú používatelia, ktorí chcú to najlepšie od Garminu. Zodpovedá tomu aj ich cena, ktorá však medzičasom klesla. V novembri 2023 začína už od 549 eur pre Fénix 7, resp. od 700 eur Epix 2. Pokiaľ chcete dvojpásmové GPS a väčšie úložisko, treba si zakúpiť drahší titánový model s prívlastkom Sapphire.

Garmin koncom mája 2023 predstavil aj zlepšené verzie hodiniek Fénix 7 a Epix 2. Nazývajú sa Fénix 7 Pro a Epix Pro (Gen 2) a prinášajú 5. generáciu senzora tepu. Ten dokáže presnejšie merať tep počas cvičenia v situáciách, ktoré sú náročné na meranie tepu zo zápästia. Pokiaľ cvičíte s hrudným pásom, tak toto zlepšenie naplno nevyužijete. Pribudla tiež funkcia na meranie EKG, ktorá zatiaľ nie je oficiálne dostupná na Slovensku. Dá sa to obísť.

Ďalším zlepšením je, že Epix Pro (Gen 2) sa predávajú vo všetkých troch veľkostiach, v ktorých Garmin ponúka aj hodinky Fénix. Všetky hodinky radu Pro tiež obsahujú zabudované LED svetlo, ktoré funguje ako baterka na svietenie.

Z hľadiska pomeru cena/výbava môže byť výhodnejšou voľbou kúpa základných modelov, keď ich zoženiete v akcii za dobrú cenu. Pokiaľ chcete to najnovšie a najlepšie, kúpte si verziu Pro.

Garmin Forerunner 955/965, 255/265 a 55

Forerunner sú špecializované bežecké hodinky od Garminu. V praxi sa to prejavuje najmä plastovým telom, ktoré je optimalizované pre čo najnižšiu hmotnosť a prípadne aj hrúbku. Hodinky využívajú transflexný alebo AMOLED displej a ich kľúčovou vlastnosťou je, že sú k dispozícii vo viacerých modelových radoch.

Forerunner 955 a Forerunner 965 sú vlajkovou loďou s dotykovým displejom a takmer totožnou výbavou funkcií, akú ponúka aj Fénix 7 a Epix 2. Forerunner 955 majú 1,3-palcový transflexný MIP displej, FR 965 disponujú 1,4-palcovým AMOLED displejom – najväčším v portfóliu Garmin hodiniek. Forerunner 955/965 sú tak ideálnou voľbou pre používateľov, ktorí chcú kompletnú funkčnú výbavu, avšak preferujú ľahšie šasi alebo chcú lacnejšie hodinky v porovnaní s Fénix 7 a Epix 2. Hodinky sú dostupné iba v jednej veľkosti a majú dvojpásmové GPS.

Forerunner 255 a Forerunner 265 je stredná trieda bežeckých hodiniek. Hodinky potešia pokročilou výbavou funkcií a tiež aj dvojpásmovým GPS (všetky modely a verzie) – na základe toho by som ich odporučil každému, kto chce hodinky na športovanie od Garminu a nielen bežcom. Model 255 má nedotykový transflexný MIP displej, ale je cenovo atraktívnejší. K dispozícii je lacnejšia verzia bez úložiska na hudbu a verzia s prívlastkom Music v názve, ktorá má úložisko na hudbu.

265-ky lákajú pekným a dotykovým AMOLED displejom a funkciou Pripravenosť na tréning, ktorú vo výbave modelu 255 nenájdete. Tieto hodinky sú k dispozícii iba vo verzii s úložiskom na hudbu, avšak bez prívlastku Music v názve. Z dvojice 255/265 si vyberajte na základe vášho rozpočtu alebo preferencie typu displeja. Obe hodinky sú dostupné v dvoch veľkostiach – s 1,3-palcovým displejom (255/265) a 1,1-palcovým displejom (255S/265S).

Forerunner 55 predstavuje základný a cenovo najdostupnejší model. Ponúka dobrú funkčnú výbavu z hľadiska bežcov a je určený používateľom s obmedzeným rozpočtom. FR 55 sú kompaktné hodinky, majú 1,04-palcový nedotykový transflexný displej. Tieto hodinky majú optický senzor tepu 3. generácie. Ak to rozpočet umožňuje, odporúčam priplatiť si za Forerunner 255.

Garmin Instinct 2 a Instinct Crossover

Garmin Instinct 2 a Instinct Crossoverodolné outdoorové hodinky. Sú z plastu, avšak ich odolnosť spĺňa vojenské štandardy a disponujú pokročilou odolnosťou voči vode na úrovni 10 ATM. Instinct Crossover majú navyše analógové ručičky. Všetky hodinky Instinct sú k dispozícii aj vo verzii so solárnym nabíjaním.

Garmin Instinct 2 a Instinct Crossover ma počas testovania potešili bohatou funkcionalitou. S výnimkou plnohodnotných mapových podkladov majú vo výbave takmer všetky funkcie, ktoré nájdete aj v modeloch Fénix 7 a Epix 2. Z tohto hľadiska ide o dobrú voľbu pre používateľov, ktorí chcú odolné hodinky, ale nemajú peniaze na vlajkové modely, resp. pre ľudí, ktorí chcú kombináciu analógových ručičiek a inteligentných hodiniek.

Instinct 2 a Instinct Crossover majú nedotykový transflexný displej a chýba im úložisko na hudbu. Instinct 2 sú dostupné v troch veľkostiach, 50 mm, 45 mm a 40 mm (Instinct 2X, 2 a 2S). Bezkontaktné platby sú k dispozícii iba v solárnych verziách, resp. v špeciálnych verziách. Štandardné verzie aktuálne začínajú od 260 eur.

Instinct Crossover sú o niečo drahšie, začínajú od 359 eur. K dispozícii sú iba v jednej veľkosti – 45 mm. Bezkontaktné platby majú všetky verzie tohto modelu.

Garmin Venu 3 a Vivoactive 5

Garmin Venu sú lifestylové fitness hodinky, ktoré sú navrhnuté ako priama konkurencia k hodinkám od Applu, Samsungu a ďalších výrobcov. V praxi sa to prejavuje tak, že majú vo výbave krásny AMOLED displej, ľahké plastové telo a ponúkajú aj Bluetooth telefonovanie (Venu 3 a Venu 2 Plus). Nechýba výbava Garmin funkcií, avšak v tomto prípade je kladený dôraz najmä na zdravotné funkcie.

Garmin Venu z hľadiska tréningových funkcií zaostávajú za ostatnými hodinkami tejto značky. Nemajú vo výbave pokročilé metriky na analýzu tréningového procesu či funkcie, ako je tréningová záťaž a zameranie tréningovej záťaže. Takisto nepodporujú pokročilé bežecké metriky a nemajú funkciu na import trás a navigovanie. Mnohým používateľom to nemusí chýbať – dvojnásobne, ak ste doteraz nemali žiadne iné Garmin hodinky.

Pokiaľ vyžadujete pokročilé dáta, ktoré by vám pomohli lepšie pochopiť a analyzovať vaše trénovanie, potom budú lepšou voľbou hodinky z iného produktového radu. Pre veľké množstvo používateľov však Garmin Venu 3 a lacnejšie Garmin Vivoactive 5 predstavujú ideálny vstup do rodiny Garmin hodiniek. Ja som začínal so staršími Venu 2, následne som kvôli tréningovým funkciám prešiel na Garmin Forerunner 955.

V obchodoch nájdete aj hodinky Garmin Venu 2, Venu SQ 2 a Venu 2 Plus. Venu 2 sú dostupné s 1,3-palcovým a 1,1-palcovým (Venu 2S) displejom. Venu 2 Plus majú 1,3-palcový displej, ale sú o 2 mm užšie ako štandardné Venu 2. Venu SQ 2 sú dostupné iba v jednej veľkosti a sú to hranaté hodinky.

Rozdiel medzi Venu 2 a Venu 2 Plus spočíva v zabudovanom mikrofóne a reproduktore a s tým súvisiacou funkciou Bluetooth telefonovania. Venu 2 Plus a Venu 3 ponúkajú aj meranie EKG, ktoré zatiaľ nie je oficiálne dostupné na Slovensku. Dá sa to obísť.

Osobne by som si zo všetkých hodiniek radu Garmin Venu a Vivoactive kúpil buď Venu 3, ak chcete Bluetooth telefonovanie a najnovší senzor tepu 5. generácie, alebo Vivoactive 5, ak chcete ušetriť a nepotrebujete Bluetooth telefonovanie. Hodinkám Vivoactive 5 by som dal prednosť aj pred zlacnenými Venu 2, a to aj napriek tomu, že Vivoactive 5 nemajú barometrický senzor a nepočítajú počet prejdených poschodí. Vivoactive 5 však majú novšie zdravotné funkcie.

Ďalšie hodinky od Garminu

Okrem vyššie uvedených produktových radov, ktoré považujem za základnú ponuku, z ktorej si vyberie takmer každý, má Garmin vo svojom portfóliu aj niektoré špecifické hodinky:

 • Garmin Approach – hodinky s dôrazom na golf
 • Garmin Descent Mk3(i) – hodinky pre potápačov, čoskoro bude predstavená 3. generácia
 • Garmin D2 – hodinky pre pilotov
 • Garmin Enduro 2 – odolné hodinky s výdržou až 65 dní v režime inteligentných hodiniek
 • Garmin Lily – ženské hodinky s dôrazom na dizajn
 • Garmin MARQ 2. generácie – luxusné hodinky od Garminu z prémiových materiálov
 • Garmin Quatix – hodinky so špecifickými námornými funkciami a kompatibilitou s námornými systémami Garmin
 • Garmin Tactix 7 – hodinky s vysokými vojenskými štandardmi odolnosti a špeciálnymi vojenskými funkciami
 • Garmin Vivomove Trend – analógové ručičkové hodinky s fitness funkciami
Garmin MARQ 2. genZdroj: Garmin
Garmin MARQ 2. gen

Ktoré hodinky si teda kúpiť?

Pri výbere hodiniek si musíte najskôr sami zvážiť, čo od nich vyžadujete. Prvou otázkou je, či chcete AMOLED displej, alebo vám bude vyhovovať transflexný displej – niektorí používatelia tento typ obrazovky v prípade športových hodiniek preferujú.

Ak chcete AMOLED displej, potom máte na výber lifestylové hodinky – cenovo najdostupnejšie Garmin Vivoactive 5 alebo prémiové Garmin Venu 3. K dispozícii je tiež stredná trieda športových hodiniek (Forerunner 265(S)), ktorá bude funkciami vyhovovať väčšine používateľov. Najnáročnejším používateľom dávam do pozornosti vlajkové Forerunner 965 alebo Garmin Epix 2, resp. Epix Pro (Gen 2) s luxusnou konštrukciou, odolným dizajnom a všetkými funkciami, ktoré Garmin aktuálne ponúka.

Ak chcete transflexný MIP displej, potom by som osobne vyberal z modelov Forerunner 255(S), Instinct 2(S), Forerunner 955 a Fénix 7(X, S), resp. Fénix 7 Pro.

Najlepší pomer cena/výbava majú podľa mňa aj v roku 2023 hodinky Forerunner 255(S) alebo Instinct 2(S), ktoré za posledný rok výrazne zlacneli. Forerunner 255 majú lepšie a presnejšie GPS ako Instinct 2, avšak niekomu môže vyhovovať odolnosť a dizajn modelu Instinct 2 a metrika Pripravenosť na tréning.

Do pozornosti dávam aj hodinky s konštrukciou s vojenskou odolnosťou (Instinct 2(S) a Crossover, Fénix 7(X, S) a Epix 2) a funkciou offline máp (Forerunner 955, 965, Epix 2 alebo Fénix 7(X, S) a ich Pro verzie v závislosti od preferencie dizajnu a odolnosti konštrukcie).

Garmin hodinky podľa ceny

Nižšie uvádzam zoznam Garmin hodiniek podľa ich aktuálnej ceny k poslednej aktualizácii článku, viď. nadpis článku.

 • do 300 eur:
  • Forerunner 255 (ak chcete športové metriky)
  • Instinct 2 (ak chcete odolné hodinky)
  • Vivoactive 5 (ak chcete lifestylové/ženské hodinky s AMOLED displejom)
 • do 500 eur:
  • Forerunner 955 (ak chcete všetky funkcie, offline mapy a transflexný displej)
  • Forerunner 265 (ak chcete športové hodinky s AMOLED displejom)
  • Venu 3 (ak chcete Bluetooth telefonovanie)
 • do 700 eur:
  • Fénix 7 a teoreticky už aj Epix 2
  • Forerunner 965 (ak chcete športové hodinky s AMOLED displejom a offline mapami)
 • nad 700 eur:
  • Fénix 7 Pro
  • Epix Pro (Gen 2)

Začínate s Garmin hodinkami? Prečítajte si tieto články

Zdravotné funkcie:

Športové a tréningové funkcie:

Ostatné funkcie a praktické tipy:

Zdroj: vlastné

Prečítajte si aj:

Roman Kadlec

Roman Kadlec
Testujem inteligentné hodinky, robotické vysávače, smartfóny a herné zariadenia. Sledujte ma na sociálnych sieťach @roman_fitit